CERN má 70 rokov, Európska organizácia pre jadrový výskum, oslavuje 70 rokov svojej existencie. Pri tejto príležitosti organizuje slovenská komunita fyzikov vysokých energií výstavno-prednáškovú akciu „70 rokov CERN-u – inšpirácia pre budúcnosť“ v Bratislave a Košiciach. Cieľom podujatia je priblížiť fascinujúci svet fyziky a technológií širokej verejnosti a študentom.
Význam CERN-u pre vedeckú komunitu
CERN bol založený v roku 1954 a jeho hlavným cieľom je skúmať základné otázky o vesmíre a štruktúre hmoty. Od svojho založenia sa stal neoddeliteľnou súčasťou vedeckého pokroku, najmä v oblasti fyziky vysokých energií. Významné objavy, ako napríklad objavenie Higgsovho bozónu v roku 2012, potvrdili štandardný model fyziky častíc a otvorili nové možnosti pre vedecký výskum.
CERN je najväčším a najvýznamnejším výskumným centrom na svete v oblasti fyziky vysokých energií. Nachádza sa na hranici medzi Švajčiarskom a Francúzskom a jeho hlavným zariadením je Veľký hadrónový urýchľovač (LHC), ktorý je najväčším a najvýkonnejším urýchľovačom častíc na svete. V LHC sa uskutočňujú experimenty, ktoré skúmajú zrážky častíc pri extrémne vysokých energiách, čo umožňuje vedcom študovať základné zložky hmoty a sily, ktoré ich ovládajú.
Technologický pokrok
CERN je tiež motorom vývoja nových technológií. Inovácie, ktoré vznikli v CERN-e, našli uplatnenie v medicíne, priemysle a informačných technológiách, čím prispievajú k zlepšeniu kvality života. Jedným z najznámejších prínosov CERN-u je vývoj World Wide Web, ktorý vznikol ako nástroj na zdieľanie informácií medzi vedcami a dnes je neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života.
CERN je tiež zapojený do mnohých medzinárodných projektov a spolupracuje s vedeckými inštitúciami a univerzitami po celom svete. Táto spolupráca umožňuje výmenu znalostí a technológií, čo prispieva k celosvetovému vedeckému pokroku.
V čom vie úspech CERNu inšpirovať slovenských vedcov?
Slovenská komunita fyzikov vysokých energií organizuje pri príležitosti 70. výročia CERN-u výstavnoprednáškovú akciu, ktorá sa uskutoční v Bratislave a Košiciach. Podujatie má za cieľ priblížiť verejnosti a študentom možnosti, ktoré ponúka výskum v CERN-e.
- Bratislava (10. – 11. júna) v priestoroch V-klubu
- Košice (19. – 21. júna) v Kulturparku
„Chceme ukázať fascinujúce možnosti, ktoré CERN otvára pre rôzne odbory. Robíme špičkovú fyziku, ale na to potrebujeme odborníkov z mnohých oblastí. A práve spolupráca s CERN-om umožní stať sa takýmto špičkovým odborníkom.“
Pavol Stríženec, predseda Výboru pre spoluprácu SR s CERN
CERN má 70 rokov. Program výstavno-prednáškovej akcie
Podujatie je rozdelené na dve hlavné časti: výstavnú a prednáškovú.
Výstavná časť
- Veľkoplošné postery a exponáty o elementárnych časticiach a urýchľovačoch
- Informácie o vývoji nových technológií s pozitívnym vplyvom na spoločnosť
- Sprievodcovia z radov študentov a fyzikov častíc pripravení odpovedať na otázky návštevníkov
Výstavná časť ponúkne návštevníkom pohľad na fascinujúci svet elementárnych častíc vrátane Higgsovho bozónu, ktorý bol objavený v roku 2012. Návštevníci sa dozvedia o princípoch fungovania urýchľovačov častíc a o vývoji nových technológií, ktoré majú pozitívny vplyv na spoločnosť. Výstava bude obohatená o veľkoplošné postery a exponáty, ktoré vysvetlia rôzne aspekty fyziky vysokých energií a predstavia niektoré z najvýznamnejších objavov, ktoré sa uskutočnili v CERN-e.
Prednášková časť:
- Dopoludnia venované študentom stredných škôl a ich učiteľom
- Prednášky a fyzikálne pokusy
- Stavba jednoduchých detektorov častíc – hmlových komôr
- Popoludňajšia časť pre širšiu verejnosť
- V Bratislave (10. júna): Moderovaná diskusia s Gregorom Marešom a hosťami z CERN-u, virtuálna prehliadka CERN-u
- V Košiciach (20. júna): Virtuálna prehliadka Dátového centra v CERN-e
Prednášková časť bude dopoludnia venovaná študentom stredných škôl a ich učiteľom. Študenti budú mať možnosť vypočuť si zaujímavé prednášky od odborníkov na fyziku vysokých energií, sledovať fyzikálne pokusy a podieľať sa na stavbe jednoduchých detektorov častíc, ako sú hmlové komory. Táto časť programu má za cieľ motivovať mladých ľudí k štúdiu prírodných vied a technických odborov a ukázať im, aké fascinujúce a dôležité môže byť vedecké bádanie.
Popoludňajšia časť programu bude venovaná širšej verejnosti. V Bratislave sa 10. júna uskutoční moderovaná diskusia s Gregorom Marešom, ktorej hosťami budú fyzici pracujúci na výskume v CERN-e: Dr. Lucia Anna Tarasovičová, prof. Stanislav Tokár a Dr. Tomáš Dado. Na úvod diskusie sa diváci môžu zúčastniť na virtuálnej prehliadke CERN-u, ktorá im umožní nahliadnuť do zákulisia tohto prestížneho výskumného centra.
V Košiciach je na 20. júna naplánovaná virtuálna prehliadka Dátového centra v CERN-e, ktorá bude dopoludnia určená študentom a popoludní širokej verejnosti. Návštevníci budú mať možnosť vidieť, ako sa spracúvajú a analyzujú obrovské objemy dát z experimentov v CERN-e a dozvedieť sa viac o technologickom zázemí tohto centra.
Význam spolupráce s CERN-om
Spolupráca s CERN-om prináša mnohé výhody pre slovenskú vedeckú komunitu. Okrem prístupu k najmodernejším technológiám a výskumným zariadeniam umožňuje aj účasť na medzinárodných projektoch a výmenu znalostí. Slovenskí vedci a študenti tak majú jedinečnú príležitosť pracovať v jednom z najprestížnejších vedeckých inštitútov na svete.
CERN je nielen miestom pre špičkový výskum, ale aj vzorom medzinárodnej mierovej spolupráce. Vedci z celého sveta tu pracujú spoločne na riešení najzložitejších otázok o vesmíre, čo prispieva k budovaniu mostov medzi národmi a kultúrami. Pre Slovensko je spolupráca s CERN-om príležitosťou na zlepšenie vzdelávacieho systému, zvýšenie kvality výskumu a inovácií a posilnenie medzinárodného postavenia slovenských vedcov.
Informácie o výstave
CERN už 70 rokov prináša revolučné objavy a inšpiruje budúce generácie vedcov. Výstavno-prednášková akcia „70 rokov CERN-u – inšpirácia pre budúcnosť“ je skvelou príležitosťou na spoznanie fascinujúceho sveta fyziky a technológií. Nezmeškajte túto jedinečnú príležitosť a príďte sa dozvedieť viac o tom, čo všetko CERN ponúka. Pozývame na otvorenie výstavy:
- Bratislava: pondelok 10. júna o 14:30
- Košice: streda 19. júna o 14:00
Kontaktné osoby:
- Bratislavská časť akcie: Pavol Bartoš, Pavol.Bartos@cern.ch, 0904 453 489
- Košická časť akcie: Pavol Stríženec, pavol@mail.cern.ch, 0948 047 122
- Ivan Melo: melo@fyzika.uniza.sk, 0949 534 530
Časy prednášok a ďalšie podrobnosti nájdete na oficiálnych stránkach podujatia:
- Bratislava: indico.cern.ch/event/1390791
- Košice: indico.cern.ch/event/1410756
CERN: Historický význam, technologické príspevky, LHC, medzinárodná spolupráca a vzdelávacie príležitosti
Historický význam a hlavné objavy. Založený v roku 1954
CERN, Európska organizácia pre jadrový výskum, bol založený v roku 1954 ako spoločné úsilie o obnovu európskej vedy po druhej svetovej vojne. Táto iniciatíva mala za cieľ zjednotiť vedcov z celého kontinentu a poskytnúť im modernú infraštruktúru pre výskum.
Objav W a Z bozónov
V roku 1983 vedci v CERNe objavili W a Z bozóny, základné častice, ktoré prenášajú slabú jadrovú silu. Tento objav bol kľúčovým potvrdením Štandardného modelu časticovej fyziky, ktorý opisuje základné stavebné kamene hmoty.
Vynález World Wide Webu
V roku 1989 Tim Berners-Lee, vedec v CERNe, vynašiel World Wide Web. Tento revolučný nástroj umožnil výskumníkom zdieľať informácie globálne a neskôr spôsobil revolúciu v komunikácii a zdieľaní informácií pre celú spoločnosť.
Objav Higgsovho bozónu
V roku 2012 CERN oznámil objav Higgsovho bozónu, častice, ktorá dáva iným časticiam hmotnosť. Tento objav dokončil Štandardný model a zásadne upevnil naše chápanie vesmíru.
Technologické pokroky prospešné pre spoločnosť:
Zobrazovanie v medicíne
Technológie vyvinuté v CERNe, ako pozitrónová emisná tomografia (PET) a detektory pre hadrónovú terapiu, pokročili v medicínskom zobrazovaní a liečbe rakoviny.
Informačné technológie
Vývoj World Wide Webu a grid computingu, ktorý umožňuje vedcom zdieľať a analyzovať obrovské množstvo údajov, transformoval informačné technológie a globálnu spoluprácu.
Supravodivosť
Výskum supravodivých magnetov v CERNe viedol k pokroku v zobrazovaní magnetickou rezonanciou (MRI) a ďalších aplikáciách vyžadujúcich výkonné magnety.
Letectvo a kozmonautika
Technológie CERNu sa uplatnili pri vývoji radiačne odolnej elektroniky a materiálov používaných v satelitoch a kozmických lodiach.
Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) – komponenty a funkcie:
Urýchľovač
LHC je najväčší a najvýkonnejší urýchľovač častíc na svete. Pozostáva z 27-kilometrového prstenca supravodivých magnetov, ktoré urýchľujú protóny takmer na rýchlosť svetla.
Detektory
Pozdĺž prstenca LHC sú umiestnené štyri hlavné detektory: ATLAS, CMS, ALICE a LHCb. Tieto detektory zaznamenávajú zrážky protónov a analyzujú výsledné úlomky, aby identifikovali nové častice a študovali ich vlastnosti.
Výpočtová sieť
Globálna sieť počítačov spracováva a ukladá obrovské množstvo údajov generovaných experimentmi LHC, čo umožňuje vedcom na celom svete spolupracovať na analýze údajov.
Medzinárodná spolupráca a vplyv na globálny vedecký pokrok:
Globálna spolupráca
CERN spája vedcov, inžinierov a technikov z viac ako 100 krajín, čím podporuje spoluprácu a výmenu znalostí na globálnej úrovni.
Vedecký pokrok
Objavy CERNu výrazne pokročili v našom chápaní základnej fyziky a vesmíru. Jeho výskum tiež podnietil technologické inovácie s aplikáciami v rôznych oblastiach, čo prospelo spoločnosti.
Vzdelávacie príležitosti pre študentov a výskumníkov:
Letné študentské programy
CERN ponúka letné programy pre vysokoškolských študentov, aby sa mohli zúčastniť výskumných projektov a získať praktické skúsenosti vo vedeckom prostredí.
Programy pre doktorandov
CERN poskytuje príležitosti pre doktorandov vykonávať svoj výskum v CERNe pod vedením skúsených vedcov.
Štipendiá
CERN ponúka štipendiá pre postdoktorandských výskumníkov a vedúcich vedcov, aby mohli vykonávať výskum v rôznych oblastiach súvisiacich s časticovou fyzikou a technológiou urýchľovačov.
Technické školenia
CERN poskytuje technické školiace programy pre technikov a inžinierov v oblastiach ako elektronika, mechanika a výpočtová technika.
Aký je historický význam CERN-u a aké sú jeho hlavné objavy?
CERN, Európska organizácia pre jadrový výskum, bol založený v roku 1954 a odvtedy sa stal popredným svetovým centrom pre výskum fyziky vysokých energií. Medzi jeho najvýznamnejšie objavy patrí objavenie Higgsovho bozónu v roku 2012, čo potvrdilo štandardný model fyziky častíc. Tento objav mal obrovský vplyv na naše chápanie základných stavebných blokov vesmíru.
Ako prispel CERN k technologickému pokroku, ktorý prospieva spoločnosti?
CERN je známy svojimi príspevkami k technologickému pokroku, vrátane vývoja World Wide Web, ktorý transformoval spôsob, akým komunikujeme a pristupujeme k informáciám. Ďalšie inovácie zahŕňajú pokročilé detektory častíc a urýchľovače, ktoré sa využívajú v medicíne na diagnostiku a liečbu rakoviny, ako aj v priemysle a informačných technológiách.
Aké sú hlavné komponenty a funkcie Veľkého hadrónového urýchľovača (LHC)?
Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) je najväčší a najvýkonnejší urýchľovač častíc na svete, nachádzajúci sa v CERN-e. LHC je obrovský podzemný prstenec s obvodom 27 kilometrov, kde sa častice zrýchľujú na takmer rýchlosť svetla a následne zrážajú. Tieto zrážky umožňujú vedcom študovať základné zložky hmoty a sily, ktoré ich ovládajú, a hľadať nové častice a javy, ktoré by mohli rozšíriť naše poznatky o vesmíre.
Ako CERN podporuje medzinárodnú spoluprácu a aký má to vplyv na globálny vedecký pokrok?
CERN je vzorom medzinárodnej vedeckej spolupráce, kde vedci z viac ako 100 krajín spolupracujú na výskume základných otázok o vesmíre. Táto spolupráca umožňuje výmenu znalostí a technológií, čo prispieva k celosvetovému vedeckému pokroku. Medzinárodné projekty v CERN-e pomáhajú budovať mosty medzi národmi a podporujú mierovú spoluprácu.
Aké vzdelávacie príležitosti poskytuje CERN pre študentov a výskumníkov?
CERN ponúka množstvo vzdelávacích programov a stáží pre študentov a mladých výskumníkov z celého sveta. Tieto programy umožňujú účastníkom získať praktické skúsenosti a pracovať s najmodernejšími technológiami v oblasti fyziky častíc. Okrem toho CERN organizuje letné školy, workshopy a konferencie, ktoré podporujú odborný rast a medzinárodnú spoluprácu.
Zdroje:
- Ministerstvo školstva – 70 rokov CERN-u – inšpirácia pre budúcnosť
- CERN TV – CERN TV
- Oficiálna stránka CERNu – CERN Home
- SUSE – An Introduction to Big Data Concepts
- Facebook – CERN
Autor: Marcel Litvák Feliks