Logo - loom.sk

Logo - loom.sk

Ten, kto zachraňuje svoju krajinu, neporušuje žiadny zákon? Filipínsky exprezident Rodrigo Duterte zatknutý na rozkaz ICC

Bývalý prezident Filipín, Rodrigo Duterte, bol 11. marca 2025 zatknutý na Medzinárodnom letisku v Manile na základe zatykača vydaného Medzinárodným trestným súdom (ICC) pre obvinenia z trestných činov proti ľudskosti súvisiacich s jeho kontroverznou vojnou proti drogám.

Duterte, ktorý zastával prezidentský úrad od roku 2016 do roku 2022, viedol tvrdú kampaň proti nelegálnym drogám, počas ktorej podľa odhadov zahynulo viac ako 12 000 ľudí. Tieto operácie boli medzinárodne odsudzované pre údajné porušovanie ľudských práv a extrajudiciálne popravy.  

V roku 2018 ICC začal predbežné vyšetrovanie týchto obvinení, čo viedlo Duterteho k stiahnutiu Filipín z jurisdikcie súdu v roku 2019. Napriek tomu ICC pokračoval vo vyšetrovaní zločinov spáchaných pred týmto odstúpením.

Prečo bol Duterte populárny doma, ale odsudzovaný medzinárodne?

Duterte, bývalý prokurátor, kongresman a dlhoročný starosta južného filipínskeho mesta Davao, si vybudoval politické meno svojimi výpadmi proti elitám, dominantnej rímskokatolíckej cirkvi a Západu. Bol tiež považovaný za zástancu chudoby a populistu, no možno si ho najviac pamätáme pre svoj brutálny prístup ku kriminalite, najmä nelegálnym drogám.

Počas jeho policajného zásahu v Davao na začiatku milénia bolo mimosúdne zastrelených odhadom 1 000 väčšinou chudobných podozrivých. Jeden policajný dôstojník zapojený do vrážd v Davao, ktorý neskôr zbehol z Duterteho, povedal pre agentúru Associated Press, že jeho a ďalšie policajné a civilné zásahové jednotky pod vedením Duterteho zabili až 10 000 podozrivých.

Počet obetí pri zásahu bol po celé roky znepokojivo vysoký a Duterte si vyslúžil prezývky ako „trestateľ“ a „Duterte Harry“, podľa predstaviteľa západnej filmovej polície, ktorý nebral ohľad na zákon.

V roku 2016 vyhral Duterte prezidentský úrad na základe odvážneho, no neúspešného sľubu, že do troch až šiestich mesiacov odstráni nelegálne drogy a korupciu, v krajine, ktorá je dlho unavená zločinmi a korupčnými škandálmi.

„Všetci, ktorí holdujete drogám, vy skurvy synovia, naozaj vás zabijem,“ povedal Duterte obrovskému davu na zastávke kampane v roku 2016 v Manile. „Nemám trpezlivosť, nemám strednú cestu. Buď zabijete mňa alebo ja zabijem vás, idioti.“

Spojené štáty, Európska únia a ďalšie západné vlády vyvolali poplach v súvislosti s protidrogovou kampaňou, čo prinútilo Duterteho v roku 2016, aby povedal vtedajšiemu prezidentovi Barackovi Obamovi „môžete ísť do pekla“, keď sa mu vyhrážal „rozchodom s Amerikou“.

Duterte poprel, že by povolil mimosúdne popravy, ale keď bol vo funkcii, otvorene a opakovane sa vyhrážal zabitím podozrivým drogovým dílerom.
„Aký bol môj hriech?“ spýtal sa Duterte na návšteve v Hongkongu tento mesiac. „Vo svojej dobe som urobil všetko, aby Filipínci mohli mať trochu pokoja a mieru.“

Duterteho rétorika pripomína výrok pripisovaný Napoleonovi Bonaparte: „Ten, kto zachraňuje svoju krajinu, neporušuje žiadny zákon.“ Tento výrok nedávno zdielal na sociálnej sieti X aj Donald Trump.

Na záver je potrebné pripomenúť, že zatykač ICC je taktiež vydaný na izraelského premiéra Benjamina Netanyahu a na ruského prezidenta Vladimíra Putina. Netanyahu odvtedy absolvoval zahraničnú návštevu Donalda Trumpa v Bielom Dome.

Populárne

Prečítajte si tiež

World BEYOND War: Výzva Európy za deeskaláciu, riešenie konfliktov, občianske práva a budovanie mieru v kritickom období dejín

Dnes vydala medzinárodná mierová organizácia World BEYOND War výzvu...

Slovenské školstvo na križovatke: Ako môže optimalizácia zlepšiť vzdelávanie bez straty dostupnosti?

Neefektívnosť školského systému ako brzda budúcnosti Slovenské stredné školstvo...

Merz stopne Fica. Nad Slovenskom visí temný oblak bez dotácií.

Keď som sa nedávno stretol s kolegami, ktorí pozorne sledujú zákulisie európskej politiky, zhodli sme sa na jednej veci: v Nemecku začína poriadne prituhovať. Friedrich Merz, nový nemecký kancelár s povesťou „železného reformátora“, vraj plánuje zatočiť s vládami, ktoré balansujú na hrane únijných pravidiel. Merz stopne Fica. A na zozname, podľa zákulisných rečí, už netrpezlivo čaká aj Slovensko Roberta Fica. Ak Fico neprestane s politikou „na štyri svetové strany“ a neukáže Bruselu, že skutočne bojuje s korupciou, Merz mu možno vypne kohútik štedrých eurofondov.

Nerastné suroviny ukončia vojnu na Ukrajine

Nerastné suroviny ukončia vojnu na Ukrajine. Pre EÚ sú trh, ktorý by mohol naštartovať chátrajúcu ekonomiku EÚ. Na to, aby sa vojna skončila je treba aktívnu európsku iniciatívu pri mierových rokovaniach, financovaní a obnove Ukrajiny. Spoločné podniky a reinvestície v ťažobnom sektore by mali zabezpečiť trvalý rozvoj. Postupný útlm globálneho vplyvu EÚ a vyostrenie geopolitických vzťahov, najmä v dôsledku zmenenej politiky USA za Donalda Trumpa a slabá európska obrana, nákladné sociálne systémy v ohrození a nedostatočná politická inovácia vyžadujú rýchlu reakciu, ktorá je kľúčom k prežitiu EÚ je.