Logo - loom.sk

Logo - loom.sk

CERN má 70 rokov. Výstava o svetových technológiách a fyzike pre verejnosť v Bratislave a Košiciach

CERN má 70 rokov, Európska organizácia pre jadrový výskum, oslavuje 70 rokov svojej existencie. Pri tejto príležitosti organizuje slovenská komunita fyzikov vysokých energií výstavno-prednáškovú akciu „70 rokov CERN-u – inšpirácia pre budúcnosť“ v Bratislave a Košiciach. Cieľom podujatia je priblížiť fascinujúci svet fyziky a technológií širokej verejnosti a študentom.

Význam CERN-u pre vedeckú komunitu

CERN bol založený v roku 1954 a jeho hlavným cieľom je skúmať základné otázky o vesmíre a štruktúre hmoty. Od svojho založenia sa stal neoddeliteľnou súčasťou vedeckého pokroku, najmä v oblasti fyziky vysokých energií. Významné objavy, ako napríklad objavenie Higgsovho bozónu v roku 2012, potvrdili štandardný model fyziky častíc a otvorili nové možnosti pre vedecký výskum.

CERN je najväčším a najvýznamnejším výskumným centrom na svete v oblasti fyziky vysokých energií. Nachádza sa na hranici medzi Švajčiarskom a Francúzskom a jeho hlavným zariadením je Veľký hadrónový urýchľovač (LHC), ktorý je najväčším a najvýkonnejším urýchľovačom častíc na svete. V LHC sa uskutočňujú experimenty, ktoré skúmajú zrážky častíc pri extrémne vysokých energiách, čo umožňuje vedcom študovať základné zložky hmoty a sily, ktoré ich ovládajú.

Technologický pokrok

CERN je tiež motorom vývoja nových technológií. Inovácie, ktoré vznikli v CERN-e, našli uplatnenie v medicíne, priemysle a informačných technológiách, čím prispievajú k zlepšeniu kvality života. Jedným z najznámejších prínosov CERN-u je vývoj World Wide Web, ktorý vznikol ako nástroj na zdieľanie informácií medzi vedcami a dnes je neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života.

CERN je tiež zapojený do mnohých medzinárodných projektov a spolupracuje s vedeckými inštitúciami a univerzitami po celom svete. Táto spolupráca umožňuje výmenu znalostí a technológií, čo prispieva k celosvetovému vedeckému pokroku.

V čom vie úspech CERNu inšpirovať slovenských vedcov?

Slovenská komunita fyzikov vysokých energií organizuje pri príležitosti 70. výročia CERN-u výstavnoprednáškovú akciu, ktorá sa uskutoční v Bratislave a Košiciach. Podujatie má za cieľ priblížiť verejnosti a študentom možnosti, ktoré ponúka výskum v CERN-e.

  • Bratislava (10. – 11. júna) v priestoroch V-klubu
  • Košice (19. – 21. júna) v Kulturparku

„Chceme ukázať fascinujúce možnosti, ktoré CERN otvára pre rôzne odbory. Robíme špičkovú fyziku, ale na to potrebujeme odborníkov z mnohých oblastí. A práve spolupráca s CERN-om umožní stať sa takýmto špičkovým odborníkom.“

Pavol Stríženec, predseda Výboru pre spoluprácu SR s CERN

CERN má 70 rokov. Program výstavno-prednáškovej akcie

Podujatie je rozdelené na dve hlavné časti: výstavnú a prednáškovú.

Výstavná časť

  • Veľkoplošné postery a exponáty o elementárnych časticiach a urýchľovačoch
  • Informácie o vývoji nových technológií s pozitívnym vplyvom na spoločnosť
  • Sprievodcovia z radov študentov a fyzikov častíc pripravení odpovedať na otázky návštevníkov

Výstavná časť ponúkne návštevníkom pohľad na fascinujúci svet elementárnych častíc vrátane Higgsovho bozónu, ktorý bol objavený v roku 2012. Návštevníci sa dozvedia o princípoch fungovania urýchľovačov častíc a o vývoji nových technológií, ktoré majú pozitívny vplyv na spoločnosť. Výstava bude obohatená o veľkoplošné postery a exponáty, ktoré vysvetlia rôzne aspekty fyziky vysokých energií a predstavia niektoré z najvýznamnejších objavov, ktoré sa uskutočnili v CERN-e.

Prednášková časť:

  • Dopoludnia venované študentom stredných škôl a ich učiteľom
    • Prednášky a fyzikálne pokusy
    • Stavba jednoduchých detektorov častíc – hmlových komôr
  • Popoludňajšia časť pre širšiu verejnosť
    • V Bratislave (10. júna): Moderovaná diskusia s Gregorom Marešom a hosťami z CERN-u, virtuálna prehliadka CERN-u
    • V Košiciach (20. júna): Virtuálna prehliadka Dátového centra v CERN-e

Prednášková časť bude dopoludnia venovaná študentom stredných škôl a ich učiteľom. Študenti budú mať možnosť vypočuť si zaujímavé prednášky od odborníkov na fyziku vysokých energií, sledovať fyzikálne pokusy a podieľať sa na stavbe jednoduchých detektorov častíc, ako sú hmlové komory. Táto časť programu má za cieľ motivovať mladých ľudí k štúdiu prírodných vied a technických odborov a ukázať im, aké fascinujúce a dôležité môže byť vedecké bádanie.

Popoludňajšia časť programu bude venovaná širšej verejnosti. V Bratislave sa 10. júna uskutoční moderovaná diskusia s Gregorom Marešom, ktorej hosťami budú fyzici pracujúci na výskume v CERN-e: Dr. Lucia Anna Tarasovičová, prof. Stanislav Tokár a Dr. Tomáš Dado. Na úvod diskusie sa diváci môžu zúčastniť na virtuálnej prehliadke CERN-u, ktorá im umožní nahliadnuť do zákulisia tohto prestížneho výskumného centra.

V Košiciach je na 20. júna naplánovaná virtuálna prehliadka Dátového centra v CERN-e, ktorá bude dopoludnia určená študentom a popoludní širokej verejnosti. Návštevníci budú mať možnosť vidieť, ako sa spracúvajú a analyzujú obrovské objemy dát z experimentov v CERN-e a dozvedieť sa viac o technologickom zázemí tohto centra.

Význam spolupráce s CERN-om

Spolupráca s CERN-om prináša mnohé výhody pre slovenskú vedeckú komunitu. Okrem prístupu k najmodernejším technológiám a výskumným zariadeniam umožňuje aj účasť na medzinárodných projektoch a výmenu znalostí. Slovenskí vedci a študenti tak majú jedinečnú príležitosť pracovať v jednom z najprestížnejších vedeckých inštitútov na svete.

CERN je nielen miestom pre špičkový výskum, ale aj vzorom medzinárodnej mierovej spolupráce. Vedci z celého sveta tu pracujú spoločne na riešení najzložitejších otázok o vesmíre, čo prispieva k budovaniu mostov medzi národmi a kultúrami. Pre Slovensko je spolupráca s CERN-om príležitosťou na zlepšenie vzdelávacieho systému, zvýšenie kvality výskumu a inovácií a posilnenie medzinárodného postavenia slovenských vedcov.

Informácie o výstave

CERN už 70 rokov prináša revolučné objavy a inšpiruje budúce generácie vedcov. Výstavno-prednášková akcia „70 rokov CERN-u – inšpirácia pre budúcnosť“ je skvelou príležitosťou na spoznanie fascinujúceho sveta fyziky a technológií. Nezmeškajte túto jedinečnú príležitosť a príďte sa dozvedieť viac o tom, čo všetko CERN ponúka. Pozývame na otvorenie výstavy:

  • Bratislava: pondelok 10. júna o 14:30
  • Košice: streda 19. júna o 14:00

Kontaktné osoby:

Časy prednášok a ďalšie podrobnosti nájdete na oficiálnych stránkach podujatia:

CERN: Historický význam, technologické príspevky, LHC, medzinárodná spolupráca a vzdelávacie príležitosti

Historický význam a hlavné objavy. Založený v roku 1954

CERN, Európska organizácia pre jadrový výskum, bol založený v roku 1954 ako spoločné úsilie o obnovu európskej vedy po druhej svetovej vojne. Táto iniciatíva mala za cieľ zjednotiť vedcov z celého kontinentu a poskytnúť im modernú infraštruktúru pre výskum.

Objav W a Z bozónov

V roku 1983 vedci v CERNe objavili W a Z bozóny, základné častice, ktoré prenášajú slabú jadrovú silu. Tento objav bol kľúčovým potvrdením Štandardného modelu časticovej fyziky, ktorý opisuje základné stavebné kamene hmoty.

Vynález World Wide Webu

V roku 1989 Tim Berners-Lee, vedec v CERNe, vynašiel World Wide Web. Tento revolučný nástroj umožnil výskumníkom zdieľať informácie globálne a neskôr spôsobil revolúciu v komunikácii a zdieľaní informácií pre celú spoločnosť.

Objav Higgsovho bozónu

V roku 2012 CERN oznámil objav Higgsovho bozónu, častice, ktorá dáva iným časticiam hmotnosť. Tento objav dokončil Štandardný model a zásadne upevnil naše chápanie vesmíru.

Technologické pokroky prospešné pre spoločnosť:

Zobrazovanie v medicíne

Technológie vyvinuté v CERNe, ako pozitrónová emisná tomografia (PET) a detektory pre hadrónovú terapiu, pokročili v medicínskom zobrazovaní a liečbe rakoviny.

Informačné technológie

Vývoj World Wide Webu a grid computingu, ktorý umožňuje vedcom zdieľať a analyzovať obrovské množstvo údajov, transformoval informačné technológie a globálnu spoluprácu.

Supravodivosť

Výskum supravodivých magnetov v CERNe viedol k pokroku v zobrazovaní magnetickou rezonanciou (MRI) a ďalších aplikáciách vyžadujúcich výkonné magnety.

Letectvo a kozmonautika

Technológie CERNu sa uplatnili pri vývoji radiačne odolnej elektroniky a materiálov používaných v satelitoch a kozmických lodiach.

Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) – komponenty a funkcie:

Urýchľovač

LHC je najväčší a najvýkonnejší urýchľovač častíc na svete. Pozostáva z 27-kilometrového prstenca supravodivých magnetov, ktoré urýchľujú protóny takmer na rýchlosť svetla.

Detektory

Pozdĺž prstenca LHC sú umiestnené štyri hlavné detektory: ATLAS, CMS, ALICE a LHCb. Tieto detektory zaznamenávajú zrážky protónov a analyzujú výsledné úlomky, aby identifikovali nové častice a študovali ich vlastnosti.

Výpočtová sieť

Globálna sieť počítačov spracováva a ukladá obrovské množstvo údajov generovaných experimentmi LHC, čo umožňuje vedcom na celom svete spolupracovať na analýze údajov.

Medzinárodná spolupráca a vplyv na globálny vedecký pokrok:

Globálna spolupráca

CERN spája vedcov, inžinierov a technikov z viac ako 100 krajín, čím podporuje spoluprácu a výmenu znalostí na globálnej úrovni.

Vedecký pokrok

Objavy CERNu výrazne pokročili v našom chápaní základnej fyziky a vesmíru. Jeho výskum tiež podnietil technologické inovácie s aplikáciami v rôznych oblastiach, čo prospelo spoločnosti.

Vzdelávacie príležitosti pre študentov a výskumníkov:

Letné študentské programy

CERN ponúka letné programy pre vysokoškolských študentov, aby sa mohli zúčastniť výskumných projektov a získať praktické skúsenosti vo vedeckom prostredí.

Programy pre doktorandov

CERN poskytuje príležitosti pre doktorandov vykonávať svoj výskum v CERNe pod vedením skúsených vedcov.

Štipendiá

CERN ponúka štipendiá pre postdoktorandských výskumníkov a vedúcich vedcov, aby mohli vykonávať výskum v rôznych oblastiach súvisiacich s časticovou fyzikou a technológiou urýchľovačov.

Technické školenia

CERN poskytuje technické školiace programy pre technikov a inžinierov v oblastiach ako elektronika, mechanika a výpočtová technika.

Space Matters: What’s Really Happening At CERN

Aký je historický význam CERN-u a aké sú jeho hlavné objavy?

CERN, Európska organizácia pre jadrový výskum, bol založený v roku 1954 a odvtedy sa stal popredným svetovým centrom pre výskum fyziky vysokých energií. Medzi jeho najvýznamnejšie objavy patrí objavenie Higgsovho bozónu v roku 2012, čo potvrdilo štandardný model fyziky častíc. Tento objav mal obrovský vplyv na naše chápanie základných stavebných blokov vesmíru.

Ako prispel CERN k technologickému pokroku, ktorý prospieva spoločnosti?

CERN je známy svojimi príspevkami k technologickému pokroku, vrátane vývoja World Wide Web, ktorý transformoval spôsob, akým komunikujeme a pristupujeme k informáciám. Ďalšie inovácie zahŕňajú pokročilé detektory častíc a urýchľovače, ktoré sa využívajú v medicíne na diagnostiku a liečbu rakoviny, ako aj v priemysle a informačných technológiách.

Aké sú hlavné komponenty a funkcie Veľkého hadrónového urýchľovača (LHC)?

Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) je najväčší a najvýkonnejší urýchľovač častíc na svete, nachádzajúci sa v CERN-e. LHC je obrovský podzemný prstenec s obvodom 27 kilometrov, kde sa častice zrýchľujú na takmer rýchlosť svetla a následne zrážajú. Tieto zrážky umožňujú vedcom študovať základné zložky hmoty a sily, ktoré ich ovládajú, a hľadať nové častice a javy, ktoré by mohli rozšíriť naše poznatky o vesmíre.

Ako CERN podporuje medzinárodnú spoluprácu a aký má to vplyv na globálny vedecký pokrok?

CERN je vzorom medzinárodnej vedeckej spolupráce, kde vedci z viac ako 100 krajín spolupracujú na výskume základných otázok o vesmíre. Táto spolupráca umožňuje výmenu znalostí a technológií, čo prispieva k celosvetovému vedeckému pokroku. Medzinárodné projekty v CERN-e pomáhajú budovať mosty medzi národmi a podporujú mierovú spoluprácu.

Aké vzdelávacie príležitosti poskytuje CERN pre študentov a výskumníkov?

CERN ponúka množstvo vzdelávacích programov a stáží pre študentov a mladých výskumníkov z celého sveta. Tieto programy umožňujú účastníkom získať praktické skúsenosti a pracovať s najmodernejšími technológiami v oblasti fyziky častíc. Okrem toho CERN organizuje letné školy, workshopy a konferencie, ktoré podporujú odborný rast a medzinárodnú spoluprácu.

Zdroje:

  1. Ministerstvo školstva – 70 rokov CERN-u – inšpirácia pre budúcnosť
  2. CERN TV – CERN TV
  3. Oficiálna stránka CERNu – CERN Home
  4. SUSE – An Introduction to Big Data Concepts
  5. Facebook – CERN

Foto: Canva, video: YouTube

Autor: Marcel Litvák Feliks

Populárne

Prečítajte si tiež

Trumpove clá ako geopolitická bomba z 2. apríla: Európa pod paľbou a Slovensko v tieni globálnej neistoty

Druhé aprílové ráno roku 2025 sa zapíše ako "Deň...

Ten, kto zachraňuje svoju krajinu, neporušuje žiadny zákon? Filipínsky exprezident Rodrigo Duterte zatknutý na rozkaz ICC

Bývalý prezident Filipín, Rodrigo Duterte, bol 11. marca 2025...

World BEYOND War: Výzva Európy za deeskaláciu, riešenie konfliktov, občianske práva a budovanie mieru v kritickom období dejín

Dnes vydala medzinárodná mierová organizácia World BEYOND War výzvu...

Slovenské školstvo na križovatke: Ako môže optimalizácia zlepšiť vzdelávanie bez straty dostupnosti?

Neefektívnosť školského systému ako brzda budúcnosti Slovenské stredné školstvo...