Logo - loom.sk

Logo - loom.sk

Výsledky eurovolieb odhalili naše slabosti. Píše Gabriela Rothmayerová

Výsledky volieb do Európskeho parlamentu vyvolali rôzne reakcie a interpretácie. Gabriela Rothmayerová vo svojom komentári pre Nové Slovo zdôrazňuje, že skutočným víťazom týchto volieb je bývalý predseda vlády Ľudovít Ódor a jeho strana Progresívne Slovensko (PS). Rothmayerová pripomína, že je dôležité osláviť úspech zvolených europoslancov, ktorí budú v Európskom parlamente zastupovať Slovensko.

Interpretácia výsledkov a kritika médií

Europoslanec Michal Wiezik v televíznej debate uviedol, že len PS má kontakty na najvyššie fóra, čím devalvoval prácu ostatných europoslancov. Rothmayerová kritizuje tento postoj a zdôrazňuje, že všetci zvolení poslanci reprezentujú významný počet voličov a zaslúžia si rešpekt.

Rothmayerová tiež poukazuje na to, že súčasná vládna koalícia, napriek tomu, že nemá potrebnú podporu think-tankov, mimovládnych organizácií a médií, dosiahla úspech vo voľbách. „Vytrhli pred voľbami tŕň z päty, ale budúcnosť patrí iným – technologicky a personálne prepojeným,“ uviedla.

Politická situácia a budúcnosť

Rothmayerová zdôrazňuje, že situácia po atentáte na predsedu vlády ukázala neschopnosť organizovať sa a brániť demokraciu. „Mali byť plné nie sociálne siete, ale ulice,“ dodáva. Kritizuje vládnu stranu za nedostatočnú reakciu na atentát a vyzdvihuje potrebu silnejšej organizácie a podpory pre vládne strany.

„Najdôležitejšia správa z týchto volieb je, že vôľa ľudu sa nemení pri posmrtných, ale volebných urnách,“ hovorí Rothmayerová. Upozorňuje na to, že Smer a Hlas majú spolu dvakrát toľko poslancov ako pred piatimi rokmi, čo ukazuje na stabilnú podporu voličov.

Rothmayerová uzatvára, že výsledky volieb sú zázrakom, ktorý ukazuje na odolnosť demokracie. „PS dobre nakúpilo hráčov a má skvele zorganizovanú mediálnu sieť, výsledok sa dostavil,“ dodáva. Apeluje na to, aby sa politické strany nespoliehali na zázraky, ale na efektívnu organizáciu a komunikáciu s voličmi.

Zdroj

  1. Nové Slovo – Správa o eurovoľbách a našich slabostiach

Populárne

Prečítajte si tiež

Porovnanie Kuby a Číny: efektívnosť socialistických systémov v zmierňovaní chudoby na príklade 2 systémov

V mainstreamovom globálnom naratíve o chudobe sa často vyzdvihuje kapitalizmus, ako...

Zimný kemp mladých odborárov: Investícia do budúcnosti pracovného prostredia

Prítomnosť mladých ľudí v odboroch je kľúčová pre ich...

Diaľnice a rýchlostné na Slovensku. Veľký prehľad o výstavbe a príprave cestnej siete

Diaľničná sieť na Slovensku stále nie je kompletná. Ani...

Podpora nájomného bývania 2025: Ako chce štát prilákať súkromných investorov

Podpora nájomného bývania 2025. Štát plánuje od januára 2025 podporiť výstavbu komerčných nájomných bytov v spolupráci so súkromnými investormi. Opatrenia ako znížená DPH, príspevky zamestnávateľov na nájomné či rezervácia bytov pre kľúčové profesie by mali zvýšiť dostupnosť bývania. Avšak skúsenosti s doterajšími projektmi a riziko nesúladu s pravidlami EÚ vyvolávajú otázky o efektivite a zákonnosti tejto iniciatívy.