Logo - loom.sk

Logo - loom.sk

Sviatok práce 1. máj: Zanikne kvôli robotom a umelej inteligencii (AI)?

Sviatok práce, oslavovaný 1. mája, si ctíme už desaťročia. Je to deň venovaný oslave robotníckych hnutí a boju za spravodlivejšie pracovné podmienky. Ale s rastúcim vplyvom umelej inteligencie (AI) na trh práce sa vynára otázka:

Ukradnú nám roboti prácu?

AI má potenciál automatizovať mnoho úloh, ktoré dnes robíme my, ľudia. To vedie k obavám zo straty pracovných miest a zníženej potreby ľudskej práce. V takomto scenári by sa oslava Sviatok práce mohla javiť ako oslava práce, ktorá už neexistuje.

Alebo nám AI prinesie nové možnosti?

Na druhej strane, AI môže tiež vytvoriť nové pracovné miesta a príležitosti, ktoré si dnes ani nevieme predstaviť! V tomto scenári by sa Sviatok práce mohol transformovať na oslavu novej formy práce prepojenej s AI a s ňou súvisiacimi technológiami.

Čo prinesie budúcnosť?

Budúcnosť Sviatok práce závisí od viacerých faktorov:

  • Ako rýchlo sa bude AI vyvíjať? Čím rýchlejšie, tým skôr sa prejaví jej vplyv na trh práce a tým skôr sa bude musieť Sviatok práce adaptovať.
  • Aké rozhodnutia urobia politici a firmy? Od regulácie AI až po investície do vzdelávania – ich kroky ovplyvnia, aké typy pracovných miest budú v budúcnosti dostupné.
  • Ako sa zmení naše vnímanie práce? Ak sa práca stane menej dôležitou pre prežitie a identitu, Sviatok práce môže stratiť svoj význam.

Diskusia je dôležitá!

Sviatok prace 1. maj Zanikne kvoli robotom a umelej inteligencii AI INSTA 3 loom.sk

Bez ohľadu na to, aký scenár sa naplní, je dôležité viesť otvorenú diskusiu o tom, čo AI znamená pre prácu a pre našu spoločnosť. Sviatok práce nám môže pripomenúť hodnotu ľudskej práce a jej dôležitosť pre individuálnu a spoločenskú prosperitu.

Aj keď sa forma práce v budúcnosti môže meniť, oslava ľudskej dôstojnosti a solidarity by mala zostať jadrom Sviatok práce.

Sviatok práce (1. máj) a jeho história

Sviatok práce, ktorý si pripomíname 1. mája, má bohatú históriu úzko spätú s bojom za práva robotníkov. Jeho korene siahajú do roku 1886 do Spojených štátov amerických, kde sa 1. mája konal masívny štrajk za osemhodinový pracovný čas.

Počiatky:

  • 1884: Federácia organizovaných remesiel a odborových zväzov v USA prijala rezolúciu požadujúcu skrátenie pracovného času na osem hodín od 1. mája 1886.
  • 1. máj 1886: Stovky tisíc robotníkov v USA vstúpili do štrajku a demonštrácií na podporu osemhodinového pracovného dňa. V Chicagu sa pokojné demonštrácie zvrhli na násilie, pri ktorom zahynulo viacero ľudí.
  • 1889: Na pamiatku chicagských udalostí prijal parížsky kongres II. internacionály uznesenie o oslavách 1. mája ako Medzinárodného sviatku pracujúcich.

Sviatok práce na Slovensku:

  • 1. máj 1890: Prvé oslavy Sviatku práce sa konali na území dnešného Slovenska v Bratislave, Košiciach a Liptovskom Mikuláši.
  • 1919: Po vzniku Československa bol 1. máj zákonom vyhlásený za štátny sviatok.
  • 1933-1938: Prvomájové oslavy vyjadrovali protest proti fašizmu a vojne.
  • Počas totality: Sviatok práce bol zneužívaný na propagandistické ciele a účasť na oslavách bola spravidla povinná.
  • Súčasnosť: V súčasnosti je 1. máj volným dňom a oslavuje sa ako sviatok práce a solidarity.
Sviatok prace 1. maj Zanikne kvoli robotom a umelej inteligencii AI INSTA loom.sk

Význam Sviatku práce:

Sviatok práce slúži ako pripomienka boja za práva robotníkov a naďalej je dôležitým dňom pre oslavu solidarity pracujúcich a budovanie spravodlivejšej spoločnosti.

Oslavy Sviatku práce na Slovensku a v okolitých krajinách

Slovensko:

  • Sprievody: Hlavnou tradíciou na Slovensku sú sprievody organizované odborovými zväzmi a politickými stranami. Sprievody prechádzajú ulicami miest a obcí a končia sa na námestí, kde sa koná program s prejavmi a kultúrnym vystúpením.
  • Pikniky: Po sprievode sa mnoho ľudí stretáva na piknikoch v parkoch a záhradách. Pikniky sú príležitosťou na oddych, zábavu a stretnutia s priateľmi a rodinou.
  • Koncerty: V mnohých mestách a obciach sa na Sviatok práce konajú koncerty rôznych žánrov.
  • Prejavy: Politici a odborári prednášajú prejavy o histórii Sviatku práce a o aktuálnych otázkach týkajúcich sa pracujúcich.

Okolité krajiny:

  • Česko: V Česku sa Sviatok práce nazýva “Svátek práce”. Je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, piknikmi a koncertami. V Prahe sa koná veľký sprievod od Václavského námestia na Letnou.
  • Maďarsko: V Maďarsku sa Sviatok práce oslavuje ako “Deň práce a solidarity”. Konajú sa sprievody, demonštrácie a kultúrne podujatia.
  • Poľsko: V Poľsku sa Sviatok práce nazýva “Święto Pracy”. Je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, piknikmi a koncertami. Vo Varšave sa koná veľký sprievod od Placu Defilad do Placu Zamkowy.Otvorí sa v novom oknepl.wikipedia.org Święto Pracy Poland.
  • Rakúsko: V Rakúsku sa Sviatok práce oslavuje ako “Deň štátneho sviatku práce”. Väčšina obchodov a prevádzok je zatvorená a ľudia trávia čas s rodinou a priateľmi.

Oslavy Sviatku práce vo vybraných krajinách EÚ a sveta

Francúzsko: Vo Francúzsku sa Sviatok práce nazýva “Fête du Travail”. Je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, piknikmi a koncertami. V Paríži sa koná veľký sprievod od Place de la République do Place de la Nation.

Nemecko: V Nemecku sa Sviatok práce nazýva “Tag der Arbeit”. Je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodami, piknikmi a festivalmi. V Berlíne sa koná veľký sprievod od Alexanderplatz do Brandenburger Tor.

Taliansko: V Taliansku sa Sviatok práce nazýva “Festa del Lavoro”. Je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, štrajkami a demonštráciami. V Ríme sa koná veľký sprievod od Piazza del Popolo do Circo Massimo.

Španielsko: V Španielsku sa Sviatok práce nazýva “Día del Trabajo”. Je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, štrajkami a demonštráciami. V Madride sa koná veľký sprievod od Gran Vía do Plaza de España.

Sviatok práce 1. máj Zanikne kvôli robotom a umelej inteligencii (AI) - loom.sk
Sviatok práce 1. máj Zanikne kvôli robotom a umelej inteligencii (AI) – loom.sk

Grécko: V Grécku sa Sviatok práce nazýva “Πρωτομαγιά”. Je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, piknikmi a festivalmi. V Aténach sa koná veľký sprievod od Syntagmy do Omonia Square.

Portugalsko: V Portugalsku sa Sviatok práce nazýva “Dia do Trabalhador”. Je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, piknikmi a koncertami. V Lisabone sa koná veľký sprievod od Avenida da Liberdade do Praça do Rossio.

Írsko: V Írsku sa Sviatok práce nazýva “Lá Fhéile an Oifigigh”. Je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, piknikmi a festivalmi. V Dubline sa koná veľký sprievod od O’Connell Street do St Stephen’s Green.

Švajčiarsko: Vo Švajčiarsku sa Sviatok práce nazýva “Tag der Arbeit” alebo “Fête du Travail”. Nie je to štátny sviatok, ale oslavuje sa v mnohých kantónoch. Konajú sa sprievody, pikniky a festivaly. V Zürichu sa koná veľký sprievod od Bellevueplatz do Helvetiaplatz.

Ukrajina: Na Ukrajine sa Sviatok práce nazýva “Першотравень” (Pershotravny). Je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, piknikmi a koncertami. V Kyjeve sa koná veľký sprievod od Khreshchatyk Street do Maidan Nezalezhnosti.

Rusko: V Rusku sa Sviatok práce nazýva “Первомай” (Pervomaj). Je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, piknikmi a koncertami. V Moskve sa koná veľký sprievod od Červeného námestia do Prospektu Mira.

Balkán: Oslavy Sviatku práce sa na Balkáne líšia v závislosti od krajiny. V niektorých krajinách, ako napríklad v Srbsku a Chorvátsku, je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, piknikmi a koncertami. V iných krajinách, ako napríklad v Bosne a Hercegovine a Kosove, to nie je štátny sviatok, ale oslavuje sa v menšom rozsahu.

Fínsko: Vo Fínsku sa Sviatok práce nazýva “Vappu”. Je to najväčší sviatok roka a oslavuje sa 1. mája. Konajú sa sprievody, pikniky, festivaly a študentské oslavy. V Helsinkách sa koná veľký sprievod od Esplanadin puisto do Kaivopuiston.

Sviatok prace 1. maj Zanikne kvoli robotom a umelej inteligencii AI INSTA 4 loom.sk

Švédsko: V Švédsku sa Sviatok práce nazýva “Första maj”. Je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, piknikmi a koncertami. V Štokholme sa koná veľký sprievod od Kungsträdgården do Skansen.

Nórsko: V Nórsku sa Sviatok práce nazýva “Første mai”. Je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, piknikmi a koncertami. V Osle sa koná veľký sprievod od Youngstorget do Slottsplassen.

Dánsko: V Dánsku sa Sviatok práce nazýva “1. maj”. Je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, piknikmi a festivalmi. V Kodani sa koná veľký sprievod od Rådhuspladsen do Dyrehavsbakken.

Island: Na Islande sa Sviatok práce nazýva “Fimmtudagurinn”. Je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, piknikmi a festivalmi. V Reykjavíku sa koná veľký sprievod od Austurvöllur do Laugardalshöll.

Čína: V Číne sa Sviatok práce oslavuje ako “Medzinárodný deň práce” a je to štátny sviatok. Konajú sa veľké sprievody a oslavy, ale vláda tiež potláča akékoľvek protesty alebo demonštrácie.

Kuba: Na Kube sa Sviatok práce oslavuje ako “Deň medzinárodnej solidarity”. Koná sa veľký sprievod v Havane, na ktorom sa zúčastňuje milión ľudí.

Japonsko: V Japonsku sa Sviatok práce nazýva “Kinrō Kansha no Hi”. Nie je to štátny sviatok, ale oslavuje sa sprievodmi a festivalmi. V Tokiu sa koná veľký sprievod od Ueno Parku do Shibuya Crossing.

Nový Zéland: Na Novom Zélande sa Sviatok práce nazýva “Labour Day” a je to štátny sviatok. Konajú sa sprievody, pikniky a športové podujatia. V Aucklande sa koná veľký sprievod od Queen Street do Auckland Domain.

Južná Afrika: V Južnej Afrike sa Sviatok práce nazýva “Workers’ Day”. Je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, piknikmi a koncertami. V Johannesburgu sa koná veľký sprievod od Church Square do Mary Fitzgerald Square.

Egypt: V Egypte sa Sviatok práce nazýva “Yom el-Amal” (“Deň práce”). Je to štátny sviatok a oslavuje sa veľkými sprievodmi v Káhire a iných mestách.

Južná Afrika: V Južnej Afrike sa Sviatok práce nazýva “Workers’ Day”. Je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, piknikmi a koncertami. V Johannesburgu sa koná veľký sprievod od Church Square do Mary Fitzgerald Square.

Maroko: V Maroku sa Sviatok práce nazýva “1er Mai”. Je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, prejavmi a štrajkmi. V Casablance sa koná veľký sprievod od Place Mohammed V do Place Hassan II.

Alžírsko: V Alžírsku sa Sviatok práce nazýva “Fête du Travail”. Je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, prejavmi a oslavami. V Alžíre sa koná veľký sprievod od Place des Martyrs do Place du 1er Mai.

Keňa: V Keni sa Sviatok práce nazýva “Siku ya Wafanyakazi”. Je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, piknikmi a športovými podujatiami. V Nairobi sa koná veľký sprievod od Uhuru Parku do Nyayo National Stadium.

Sviatok prace 1. maj Zanikne kvoli robotom a umelej inteligencii AI INSTA 5 loom.sk

Austrália: V Austrálii sa konajú sprievody v mnohých mestách, vrátane Sydney, Melbourne, Brisbane a Adelaide. Sprievody sú zvyčajne vedené odborovými zväzmi a politickými stranami a končia sa prejavmi a kultúrnym programom.

Nový Zéland: Na Novom Zélande sa konajú sprievody v mnohých mestách, vrátane Aucklandu, Wellingtonu, Christchurch a Dunedin. Sprievody sú zvyčajne vedené odborovými zväzmi a politickými stranami a končia sa prejavmi a kultúrnym programom.

Papua Nová Guinea: Sviatok práce sa oslavuje ako “Labour Day”. Je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, piknikmi a festivalmi.

  • Fidži: Sviatok práce sa oslavuje ako “Fiji Labour Day”. Je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, piknikmi a športovými podujatiami.
  • Samoa: Sviatok práce sa oslavuje ako “May Day”. Je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, piknikmi a kultúrnymi podujatiami.

Argentína: V Buenos Aires sa koná veľký sprievod od Plaza de Mayo do Avenida 9 de Julio. Sprievod je zvyčajne vedený odborovými zväzmi a politickými stranami a končí sa prejavmi a koncertom.

Día del Trabajo Argentina Brazília: V São Paulo sa koná najväčší sprievod v Južnej Amerike od Praça da Sé do Avenida Paulista. Sprievod je zvyčajne vedený odborovými zväzmi a sociálnymi hnutiami a končí sa prejavmi a kultúrnym programom.

Día del Trabajo Brazil Čile: V Santiagu sa koná sprievod od Alameda Bernardo O’Higgins do Plaza Baquedano. Sprievod je zvyčajne vedený odborovými zväzmi a študentskými hnutiami a končí sa prejavmi a koncertom.

Día del Trabajo Chile Kolumbia: V Bogote sa koná sprievod od Plaza de Bolívar do Parque Nacional. Sprievod je zvyčajne vedený odborovými zväzmi a roľníckymi hnutiami a končí sa prejavmi a kultúrnym programom.

Día del Trabajo Colombia Venezuela: V Caracase sa koná sprievod od Avenida Bolívar do Avenida Libertador. Sprievod je zvyčajne vedený odborovými zväzmi a vládou a končí sa prejavmi a koncertom.

Spojené štáty americké: V Spojených štátoch sa Sviatok práce, nazývaný “Labor Day”, oslavuje prvý pondelok v septembri. Oslavuje sa už od roku 1894 a je to štátny sviatok. Oslavy sa zvyčajne zameriavajú na koniec letného obdobia a návrat do školy. Ľudia sa zúčastňujú piknikov, grilovačiek, futbalových zápasov a sprievodov. Sviatok práce sa v USA nevníma ako oslava robotníckeho hnutia tak ako v iných krajinách. Je to skôr deň oddychu a zábavy.

Kanada: V Kanade sa Sviatok práce, nazývaný “Labour Day”, oslavuje prvý pondelok v septembri. Je to federálny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, piknikmi a festivalmi. Oslavy sa zvyčajne zameriavajú na oslavu práva pracujúcich a solidarity.

Mexiko: V Mexiku sa Sviatok práce, nazývaný “Día del Trabajo”, oslavuje 1. mája. Je to štátny sviatok a oslavuje sa sprievodmi, demonštráciami a prejavmi. Oslavy sa zvyčajne zameriavajú na oslavu práva pracujúcich a solidarity.

Artur Bekmatov: Máme ešte čo oslavovať na Sviatok práce? Zdroj: ISKRA

Čo je Sviatok práce a prečo sa oslavuje?

Sviatok práce, známy tiež ako Prvý máj, je medzinárodný deň oslavujúci práva a úspechy pracujúcich. Pôvodne vznikol ako spomienka na chicagské protesty z roku 1886, kde sa demonštrovalo za skrátenie pracovnej doby na 8 hodín denne. Tento deň sa dnes oslavuje po celom svete rôznymi spôsobmi, od pochodov a protestov až po kultúrne festivaly, čím sa uznáva význam a prínos pracujúcich pre spoločnosť.

Aký vplyv má umelá inteligencia na pracovné podmienky?

Umelá inteligencia (AI) má značný vplyv na pracovné podmienky, keďže prináša automatizáciu, ktorá môže zefektívniť mnohé procesy a znížiť potrebu ľudskej práce v určitých oblastiach. Zároveň však otvára možnosti pre nové druhy zamestnaní, ktoré vyžadujú zručnosti v oblasti technológií a programovania. Tieto zmeny vyžadujú adaptáciu pracovných zručností a môžu viesť k zlepšeniu pracovných podmienok, ako sú flexibilnejšie pracovné hodiny a lepšie pracovné prostredie, ale tiež môžu spôsobiť neistotu a potrebu neustáleho vzdelávania.

Ako môžeme chrániť pracovné práva v dobe AI?

Ochrana pracovných práv v dobe AI si vyžaduje proaktívny prístup od vlád, odborov a pracovných organizácií. Je dôležité aktualizovať pracovné zákony tak, aby zohľadňovali nové technológie a metódy práce. To zahŕňa zabezpečenie, aby AI a automatizácia nevedeli k neoprávnenému prepúšťaniu alebo zneužívaniu pracovníkov. Ďalej je potrebné investovať do vzdelávania a preškoľovania pracovníkov, aby mohli konkurovať na meniacom sa trhu práce. Napokon, transparentnosť využívania AI na pracoviskách a zapojenie zamestnancov do rozhodovacích procesov sú kľúčové k udržaniu dôvery a spravodlivosti v pracovnom prostredí.

Zdroje:

  1. Týždeň [online] – Sviatok práce – 1. máj – súvisí s protestami z roku 1886; má aj cirkevný rozmer
  2. Teraz [online] – História osláv Sviatku práce sa začala pred 135 rokmi
  3. Čo to je [online] – 1. máj Sviatok práce – história, významné udalosti či otvorené obchody
  4. Artur Bekmatov [online] – Artur Bekmatov: Máme ešte čo oslavovať na Sviatok práce?

Foto: Canva, Artur Bekmatov – YT, video: YouTube

Autor: Marcel Litvák Feliks

Populárne

Prečítajte si tiež

Cyklotrasa Piešťany – Vrbové. Vzniká na bývalej železničnej trati

Železničná trať z Piešťan do Vrbového desiatky rokov nemala...

Novela zákona o financovaní cirkví 2024: Ministerstvo kultúry ju predložilo do pripomienkovania?

Novela zákona o financovaní cirkví. Ministerstvo kultúry SR dnes...

Kaštieľ v Orlovom: Históriou opradené miesto plné vznešenosti

Kaštieľ v Orlovom. Barokový kaštieľ Orlové sa nachádza na...

Tajovka v Banskej Bystrici. Revitalizácia zanedbaného priestoru priniesla nový oddychový raj

Dlhé roky zanedbaný priestor, kde často vznikali nelegálne skládky,...