Logo - loom.sk

Logo - loom.sk

Medzinárodný deň žien je sviatkom už vyše 100 rokov

Medzinárodný deň žien, ktorý sa každoročne oslavuje 8. marca, je spomienkou na boj za rovnosť, spravodlivosť a koniec diskriminácie žien po celom svete. Jeho korene siahajú do začiatku 20. storočia, kedy sa ženy začali organizovať a bojovať za svoje práva, vrátane práva voliť, práce a vzdelania.

História a význam

Medzinárodný deň žien má svoje korene v boji žien o lepšie pracovné podmienky a volebné právo v Severnej Amerike a v celej Európe na začiatku 20. storočia. Oficiálne bol tento deň ustanovený v roku 1910 na Druhej internacionálnej konferencii žien socialistiek v Kodani, kde návrh predložila nemecká socialistka Clara Zetkin. Prvá oslava sa konala 19. marca 1911 v krajinách ako Nemecko, Rakúsko, Dánsko a Švajčiarsko. Počas nasledujúcich rokov sa tento deň začal oslavovať aj v iných krajinách a postupne sa ujal 8. marca ako jeho oficiálny dátum.

Boj za rovnosť

Medzinárodný deň žien nie je len oslavou dosiahnutých úspechov, ale aj pripomienkou pretrvávajúcich nerovností, s ktorými sa ženy stále stretávajú. Napriek významnému pokroku v oblasti práv žien a ich zastúpenia vo verejnom a pracovnom živote, stále existujú oblasti, kde ženy čelia diskriminácii, násiliu a nerovným príležitostiam. Medzinárodný deň žien zdôrazňuje dôležitosť pokračujúceho úsilia o dosiahnutie skutočnej rovnosti pohlaví a posilňovanie postavenia žien vo všetkých aspektoch života.

Ženy stále nemajú vyhrané

Oslavy Medzinárodného dňa žien sa líšia v závislosti od kultúrneho a regionálneho kontextu. V mnohých krajinách tento deň sprevádzajú protesty, semináre, konferencie a kultúrne podujatia, ktoré upozorňujú na problémy žien a oslavujú ich úspechy. Organizácie, vlády a aktivistické skupiny využívajú tento deň na zvýšenie povedomia o rodovej nerovnosti a na podporu iniciatív zameraných na posilnenie práv a postavenia žien.

Hoci Medzinárodný deň žien oslavuje úspechy, tiež pripomína, že cesta k dosiahnutiu úplnej rovnosti pohlaví je stále dlhá. Svet čelí novým výzvam, ako sú ekonomické nerovnosti, klimatická zmena, globálne zdravotnícke krízy a konflikty, ktoré majú často neproporčne veľký dopad na ženy a dievčatá. Boj proti týmto výzvam vyžaduje globálnu solidaritu, odhodlanie a inovatívne riešenia, ktoré zabezpečia spravodlivú a inkluzívnu budúcnosť pre všetkých.

Medzinárodný deň žien je príležitosťou nielen na oslavu, ale aj na zamyslenie a na obnovenie záväzkov voči rovnosti, spravodlivosti a posilneniu práv a postavenia žien po celom svete. Je to pripomienka toho, že boj za rovnoprávnosť je spoločným úsilím, ktoré vyžaduje angažovanosť každého z nás.

Čo je Medzinárodný deň žien?

Medzinárodný deň žien je globálny deň oslavujúci sociálne, ekonomické, kultúrne a politické úspechy žien. Tento deň tiež upozorňuje na potrebu pokračovať v boji za rovnoprávnosť žien a koniec diskriminácie a násilia voči ženám po celom svete.

Kedy sa začal oslavovať Medzinárodný deň žien?

Medzinárodný deň žien sa začal oslavovať na začiatku 20. storočia, po prvýkrát oficiálne v roku 1911, kedy sa konal v niekoľkých európskych krajinách ako Nemecko, Rakúsko, Dánsko a Švajčiarsko.

Prečo sa Medzinárodný deň žien oslavuje 8. marca?

Dátum 8. marca bol ustanovený na základe viacerých historických udalostí, vrátane protestov a štrajkov žien, ktoré sa konali v Rusku počas Februárovej revolúcie v roku 1917. Tento dátum bol neskôr prijatý Organizáciou Spojených národov v roku 1975.

Aké sú hlavné témy a ciele Medzinárodného dňa žien?

Hlavné témy zahŕňajú boj za rovnoprávnosť pohlaví, koniec násilia a diskriminácie voči ženám, zlepšenie pracovných podmienok, podpora vzdelávania pre dievčatá a ženy, a zvýšenie povedomia o významných príspevkoch žien vo všetkých oblastiach života.

Populárne

Prečítajte si tiež

Diaľnice a rýchlostné na Slovensku. Veľký prehľad o výstavbe a príprave cestnej siete

Diaľničná sieť na Slovensku stále nie je kompletná. Ani...

Podpora nájomného bývania 2025: Ako chce štát prilákať súkromných investorov

Podpora nájomného bývania 2025. Štát plánuje od januára 2025 podporiť výstavbu komerčných nájomných bytov v spolupráci so súkromnými investormi. Opatrenia ako znížená DPH, príspevky zamestnávateľov na nájomné či rezervácia bytov pre kľúčové profesie by mali zvýšiť dostupnosť bývania. Avšak skúsenosti s doterajšími projektmi a riziko nesúladu s pravidlami EÚ vyvolávajú otázky o efektivite a zákonnosti tejto iniciatívy.

Human Forum ukazuje dôležitosť odborov pre Slovensko: Prinášame 5 hlavných tém

Solidarita, rovnosť a spravodlivosť. Tieto hodnoty rezonovali Banskou Bystricou...

Zmeny v Zákonníku práce v roku 2025: Čo nás čaká?

Od 1. januára 2025 vstúpia do platnosti dve dôležité...