Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré uznali Palestínsky štát, no naši politici o tom mlčia. Eduard Chmelár v komentári na Facebooku kritizuje mlčanie slovenských predstaviteľov a vyzdvihuje význam solidarity s Palestínou. Vyslovil sa aj proti neinformovanosti a nekompetentnosti českých politikov v tejto otázke.
Predvčerom sa Eduard Chmelár stretol s palestínskou veľvyslankyňou na Slovensku, Safou Khaldi, ktorá opätovne vyjadrila solidaritu s premiérom Robertom Ficom a zaujímala sa o jeho zdravotný stav. Vyzdvihla vďačnosť za to, že Robert Fico bol vždy priateľom palestínskeho ľudu. Rozhovory sa zamerali hlavne na dramatickú situáciu v Gaze a možnosti stretnutia so zastupujúcim premiérom Robertom Kaliňákom.
Vojna na Blízkom východe je podľa OSN najničivejším konfliktom súčasnosti. Civilizácia, ktorá prehliada genocídu, nie je hodna svojho mena, povedal Chmelár. Podľa jeho názoru by podpora malých a utláčaných národov, bojujúcich za vlastnú emancipáciu, mala byť vzhľadom na historické skúsenosti Slovenska štátnou doktrínou.
Gaza je svedomím sveta, ale nie pre všetkých, však pán Fiala
Gaza je dnes podľa Chmelára svedomím sveta, od ktorého sa mnohé štáty pokrytecky odvracajú. Mnohí diplomati na Slovensku ani nevedia, že Slovenská republika uznala Palestínsky štát medzi prvými. Naši predstavitelia o tom mlčia, ale aspoň sa nezhodili tak ako český premiér Petr Fiala, ktorý vyhlásil, že Palestínu neuznáva, lebo „nie je jasné, čo to Palestína je a kde sa nachádza“.
Medzinárodnú hanbu sa pokúsilo odvrátiť české ministerstvo zahraničných vecí, ktoré na svojej webovej stránke priznalo, že Československo uznalo Palestínsky štát v roku 1988, ale toto uznanie bolo vraj „politický akt poplatný vtedajšej komunistickej politike“. Podľa ústavného zákona z roku 1993 všetky štáty, ktoré uznávala ČSFR, uznáva i Česká republika.
Slovensko mlčí
Chmelár požaduje konečné a úplné ukončenie blokády a vojny voči palestínskemu obyvateľstvu v Pásme Gazy, stiahnutie izraelských vojsk a ukončenie okupácie palestínskych území a pozastavenie akéhokoľvek obchodu s vojenským materiálom s Izraelom. Podľa neho má palestínsky ľud právo na spravodlivý boj za svoju slobodu.
Zločiny proti ľudskosti a záverečný rezult
Prokurátor ICC Karim Khan uviedol sedem obvinení izraelských predstaviteľov z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. OSN a ľudskoprávne organizácie otvorene hovoria o genocíde. Chmelár zdôrazňuje, že to nie je sebaobrana, ale systematické vyvražďovanie pôvodného obyvateľstva. Izrael nemôže zneužívať náš súcit s obeťami holokaustu na páchanie genocídy. Treba to zastaviť.
Podľa dostupných informácií uznala Slovenská republika Palestínsky štát už v roku 1988 ako súčasť Československa. Uznanie Palestíny je dnes relevantnejšie než kedykoľvek predtým, vzhľadom na aktuálnu situáciu na Blízkom východe. Slovensko je jednou z deviatich krajín EÚ, ktoré uznávajú Palestínsky štát, spolu s Českou republikou, Maďarskom, Poľskom, Švédskom, Rumunskom, Bulharskom, Cyprom a Maltou.
Kedy Slovensko uznalo Palestínsky štát?
Slovensko uznalo Palestínsky štát ako súčasť Československa v roku 1988.
Aká je súčasná pozícia Slovenska voči Palestíne?
Slovensko formálne uznáva Palestínsky štát, ale slovenskí politici sa k tejto otázke často nevyjadrujú.
Prečo český premiér Petr Fiala neuznáva Palestínsky štát?
Petr Fiala uviedol, že neuznáva Palestínu, lebo „nie je jasné, čo to Palestína je a kde sa nachádza“.
Ako reagovalo české ministerstvo zahraničných vecí na vyjadrenia premiéra Fialu?
České ministerstvo zahraničných vecí na svojej webovej stránke uviedlo, že uznanie Palestíny Československom bolo „politický akt poplatný vtedajšej komunistickej politike“.
Aké sú požiadavky Eduarda Chmelára voči situácii v Gaze?
Chmelár požaduje konečné a úplné ukončenie blokády a vojny voči palestínskemu obyvateľstvu, stiahnutie izraelských vojsk, ukončenie okupácie palestínskych území a pozastavenie akéhokoľvek obchodu s vojenským materiálom s Izraelom.
Zdroje:
- The Guardian – Uznanie Palestínskeho štátu a medzinárodné reakcie
- BBC – Analýza konfliktu v Gaze
- Ministerstvo zahraničných vecí ČR – Vyjadrenie k uznaniu Palestíny
- OSN – Informácie o konflikte na Blízkom východe
- Medzinárodný trestný súd – Obvinenia izraelských predstaviteľov
- Facebook Eduarda Chmelára – Viate, že Slovensko uznáva Palestínsky štát?
Foto: Canva, video: YouTube
Autor: Marek Bulík