Ukrajinské obilie. Ukrajinské poľnohospodárske komodity budú ďalej prúdiť do EÚ bez výraznejšej regulácie. Rozhodol o tom Európsky parlament.
Európska únia sa rozhodla udržať voľný prúd ukrajinského poľnohospodárskeho tovaru bez prísnejších regulácií. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) vyjadrila sklamanie nad výsledkom hlasovania Európskeho parlamentu (EP) o návrhu euronariadenia pre dočasnú liberalizáciu obchodu s Ukrajinou, ktoré iniciovala Európska komisia (EK).
Hoci boli prijaté určité pozitívne zmeny voči súčasnému stavu, výsledok hlasovania 13. marca 2024 v EP predstavuje pre SPPK sklamanie. Podľa SPPK nariadenie neposkytuje dostatočnú reakciu na problémy spôsobené dovozom agropotravinárskych produktov z Ukrajiny do EÚ, čo vedie k pokračovaniu ich prúdenia bez signifikantných obmedzení.
Janusz Wojciechowski, komisár EK pre poľnohospodárstvo, poukázal na to, že EÚ v dôsledku tejto liberalizácie v rokoch 2022 a 2023 stratila až 19 miliárd eur. Na druhej strane, export z EÚ na Ukrajinu dosiahol hodnotu približne 6 miliárd eur, zatiaľ čo dovoz z Ukrajiny do EÚ dosiahol hodnotu 25 miliárd eur. Takéto nerovnováhy majú výrazný finančný dopad na európskych poľnohospodárov, čo vyvoláva protesty medzi producentmi potravín v EÚ.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora zdôraznila, že aj keď podporujú Ukrajinu a jej úsilie, je dôležité hľadať riešenia, ktoré nebudú mať negatívny vplyv na slovenských poľnohospodárov. Komora varovala, že ak európski politici neuznajú, že táto pomoc je financovaná najmä na úkor poľnohospodárov a že to má závažné negatívne následky pre ich podnikanie, môžeme očakávať pokračovanie protestov poľnohospodárov v rámci členských štátov EÚ.
Kam prúdilo ukrajinské obilie
Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu bol ukrajinský vývoz obilnín narušený. Dohoda medzi OSN, Tureckom a Ruskom vytvorila v období júl 2022 až júl 2023 bezpečný námorný koridor v Čiernom mori, ktorým odišlo viac ako 1 000 lodí s obilninami. Rusko túto iniciatívu ukončilo v júli 2023. Prostredníctvom tejto iniciatívy sa vyviezlo takmer 33 miliónov ton obilnín, pričom 65 % pšenice smerovalo do rozvojových krajín. Vojna spôsobila nárast cien potravín, avšak solidárne koridory a Čiernomorská iniciatíva pomohli tieto ceny znížiť, čo je kľúčové pre globálnu potravinovú bezpečnosť.