Logo - loom.sk

Logo - loom.sk

5 dôvodov, prečo kórejský zamestnávateľ ohrozuje práva zamestnancov: Svedectvo zo Strečna

V kórejskej fabrike DONGHEE v Strečne sa odohráva každodenná dráma, ktorá ukazuje tienistú stránku pracovných podmienok na Slovensku. Prostredníctvom autentických výpovedí zamestnancov a vlastného pozorovania prináša Artur Bekmatov poradca predsedu vlády SR pre ochranu práv pracujúcich a predseda hnutia Socialisti.sk kritický pohľad na praktiky, ktoré nielen poškodzujú zamestnancov, ale aj štátny rozpočet.

Ako sa Artur Bekmatov zamestnal vo fabrike, aby odhalil pravdu

Bekmatov sa rozhodol urobiť odvážny krok, ktorý nezostane nepovšimnutý. V snahe získať autentický pohľad na situáciu vo fabrike DONGHEE sa inkognito zamestnal ako agentúrny pracovník, čo mu umožnilo priamo zažiť podmienky, o ktorých sa bežne hovorí iba za zatvorenými dverami. Tento krok nebol len gesto – bol to premyslený akt občianskej odvahy, ktorý mal za cieľ odhaliť systémové problémy, ktoré podľa jeho slov „podkopávajú dôstojnosť zamestnancov a okrádajú štát.“

„Nechcel som o tom len točiť videá a sťažovať sa, potreboval som to zažiť na vlastnej koži,“ vysvetľuje Bekmatov. Jeho rozhodnutie nebolo jednoduché, ale umožnilo mu získať pohľad z prvej ruky na podmienky, v akých denne pracujú stovky zamestnancov. Prostredníctvom pracovnej agentúry sa dostal na výrobnú linku, kde ho už od prvého dňa šokovala neúcta k pravidlám bezpečnosti práce, neľudské zaobchádzanie so zamestnancami a absolútna ignorácia ich základných potrieb.

Ako hovorí, najviac ho zarazila bezohľadnosť, s akou vedenie pristupovalo k zamestnancom. „Vidieť na vlastné oči, ako sú ľudia tlačení do nadľudských výkonov v neúnosných podmienkach, je niečo, čo by malo otriasť každým z nás,“ dodáva. Táto skúsenosť mu poskytla nielen fakty a dôkazy, ale aj silný morálny impulz pokračovať v boji za spravodlivé pracovné podmienky.

Bekmatovova akcia však nie je len o odhalení nespravodlivosti. Je to pripomienka, že aj v pozícii poradcu alebo politika je dôležité nielen hovoriť o problémoch, ale aj ich prežiť a pochopiť v celej ich zložitosti. Jeho krok ukazuje, že reálne riešenia musia vychádzať z osobnej skúsenosti a empatie k ľuďom, ktorých sa tieto problémy najviac dotýkajú.

Nedodržanie bezpečnosti práce: Realita na linke

Kurzy BOZP v DONGHEE sú len formalitou. Písomný test? Všetci ním prešli len vďaka vietnamskému koordinátorovi, ktorý za nich odpovede diktoval, opisuje Bekmatov. Nedostatky v bezpečnosti práce sú však ešte zarážajúcejšie.

Zamestnanci pokračujú v práci aj počas rozoberania vedľajšej linky, odsávanie na mnohých miestach je nedostatočné a pracovné podmienky v hale sú neúnosné. „Hala je v lete zadymená, sú v nej neznesiteľné horúčavy. Cez zimu v hale mrzneme,“ sťažuje sa jeden zo slovenských robotníkov.

Podľa štatistík dochádza vo fabrike k piatim až šiestim pracovným úrazom mesačne – a to sú len tie oficiálne nahlásené!

Nútené živnosti a vyciciavanie zahraničných pracovníkov

Vietnamci, ktorí prichádzajú do fabriky za vidinou lepšej budúcnosti, čelia neľudským praktikám. Sú nútení pracovať na živnosť, ktorá však vykazuje všetky znaky závislej práce.

Majú rovnakú náplň ako kmeňoví zamestnanci, ale nemajú nárok na dovolenku ani ochranu zo zákonníka práce, to je realita vietnamských a ďalších agentúrnych pracovníkov. Pracujú v šestnásťhodinových zmenách a v prípade úrazu je zodpovednosť len na nich.

Tieto praktiky majú vážny dopad aj na štát. Vietnamci si sami musia platiť odvody, no ich platobná disciplína je nízka. Náš rozpočet tak prichádza o značné sumy, zatiaľ čo zahraničné firmy profitujú.

worker 6322085 1920
Zamestnanci sú nútení pracovať tvrdo a nedodržiava sa zákonník práce v plnom rozsahu. Foto: Pixabay

Diskriminácia agentúrnych zamestnancov

Agentúrni pracovníci, vrátane Slovákov, sú vnímaní ako robotníci druhej kategórie, potvrdzujú Slováci pracujúci vo firme. Rozdiely medzi nimi a kmeňovými zamestnancami sú zjavné na každom kroku. Kým kmeňoví zamestnanci majú prístup do plne vybavenej jedálne s teplými jedlami a oddychovým priestorom, agentúrni pracovníci sa musia uspokojiť s provizórnymi stravovacími miestami. Tie sa nachádzajú priamo v hale, často nad strojmi, kde hluk a prach sťažujú akýkoľvek pokus o oddych počas prestávky.

„Tu pre vedenie pracovník znamená menej ako nula,“ hovorí jeden zo slovenských zamestnancov s trpkosťou v hlase. Tento pocit ignorácie a nedostatku rešpektu preniká každodennou komunikáciou na pracovisku. Agentúrni pracovníci sú často terčom bossingu – ich pripomienky a otázky vedenie ignoruje, ich práca nie je dostatočne ocenená a komunikácia zo strany nadriadených je povýšenecká a ponižujúca.

Zamestnanci sa navyše cítia, akoby ich hlas nemal žiadnu váhu. Ak sa niekto odváži upozorniť na problém alebo požiadať o zlepšenie podmienok, stretne sa s výsmechom alebo úplnou ignoráciou. Tento postoj vedenia vytvára nepriateľskú atmosféru, kde sa agentúrni pracovníci cítia odstrčení a bezmocní. Táto systematická diskriminácia spôsobuje, že mnohí z nich rezignujú na akýkoľvek pokus o zmenu a ticho znášajú nepriaznivé podmienky.

justice 6778953 1920

Takýto prístup nie je len neetický, ale aj dlhodobo neudržateľný. Namiesto toho, aby si firma vážila prácu všetkých zamestnancov, vytvára frustráciu, ktorá oslabuje kolektívneho ducha a podkopáva dôveru medzi pracovníkmi a vedením.

Ako zastaviť túto nespravodlivosť?

Artur Bekmatov po svojom odvážnom kroku pripravil podrobnú správu pre miestny inšpektorát práce a regionálny úrad verejného zdravotníctva. Tento akt nie je len jednoduchým upozornením na zlé praktiky vo fabrike DONGHEE, ale zároveň volaním po systémovej zmene. Bekmatov zdôrazňuje, že podobné prípady nie sú výnimočné. Sú bežnou praxou v mnohých zahraničných firmách na Slovensku, ktoré zneužívajú legislatívne medzery na úkor pracovníkov a štátneho rozpočtu.

„Nesmieme dopustiť, aby sa zneužívanie zahraničných pracovníkov stalo normou. Ak nebudeme konať, budeme svedkami toho, ako zahraničné firmy systematicky podkopávajú našu ekonomiku a dôstojnosť zamestnancov,“ varuje Bekmatov. Jeho intervencia pripomína dôležitosť aktivizmu na miestnej úrovni, ale aj potrebu zapojenia kontrolných orgánov do riešenia takýchto problémov.

Riešenia, ktoré sa ponúkajú, majú potenciál priniesť zásadné zlepšenia. Zavedenie prísnejších kontrol zo strany inšpektorátov práce by odhalilo porušovanie zákonníka práce a nútených živností, ktoré sú v praxi len maskovaním závislej práce. Legislatívne obmedzenie nútených živností by odstránilo jednu z najväčších výhod pre nepoctivých zamestnávateľov, ktorí sa vyhýbajú zodpovednosti voči zamestnancom a štátu.

Bekmatov tiež upozorňuje na dôležitosť lepšej integrácie zahraničných pracovníkov. Vhodná by bola povinnosť poskytovať školenia BOZP v jazyku, ktorému zamestnanci rozumejú, čím by sa znížilo riziko pracovných úrazov a zvýšila ich bezpečnosť. Takéto opatrenia však nie sú len o ochrane zamestnancov – majú širší spoločenský význam.

Podobné intervencie totiž pripomínajú dôležitosť solidarity a občianskeho angažovania sa v otázkach pracovných práv. Sú dôkazom, že systematické problémy je možné riešiť, ak na ne spoločne upozorňujeme a vyvíjame tlak na zodpovedné inštitúcie. Bekmatovov odvážny krok môže byť inšpiráciou pre ostatných, aby sa nevzdávali v boji za spravodlivé pracovné podmienky a dôstojnosť všetkých zamestnancov.

Záver: Čas konať

Podmienky v DONGHEE sú symbolom toho, čo sa deje, keď štát zatvára oči pred porušovaním pracovných práv. Príbehy slovenských aj zahraničných pracovníkov ukazujú, že systém, ktorý sa opiera o lacnú pracovnú silu, má devastujúce dôsledky na dôstojnosť ľudí a ekonomiku štátu.

Je načase konať. Podpora odborov, tlak na kontrolné inštitúcie a zavedenie legislatívnych zmien sú nevyhnutnými krokmi, aby sa práva zamestnancov prestali prehliadať. Koniec koncov, závery sa dostanú na stôl aj predsedovi vlády SR a ten má tiež možnosť prispieť k systémovej náprave.


FAQ

1. Čo sú nútené živnosti?
Nútené živnosti sú situácie, keď zamestnávateľ núti pracovníka pracovať ako živnostníka, pričom práca vykazuje znaky závislej práce. Takíto zamestnanci prichádzajú o ochranu zaručenú zákonníkom práce.

2. Ako môžem nahlásiť porušovanie pracovných práv?
Porušovanie môžete oznámiť inšpektorátu práce alebo regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.

3. Aké sú práva agentúrnych zamestnancov?
Agentúrni zamestnanci majú právo na rovnaké podmienky ako kmeňoví zamestnanci, vrátane prístupu k BOZP a rovnakého zaobchádzania.

4. Prečo sú zahraniční pracovníci zraniteľní?
Zahraniční pracovníci často nepoznajú svoje práva, neovládajú jazyk a sú ekonomicky závislí na zamestnávateľovi.

5. Čo môžem urobiť ako občan?
Podporujte odbory, informujte o nespravodlivostiach a žiadajte štát o zavedenie prísnejších kontrol

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=ewYyZ0Gx3jk

Populárne

Prečítajte si tiež

Fico v Moskve u Putina: Odvážny krok premiéra, ktorým to buď zabil alebo zachránil

Premiér to buď zabil, alebo zachránil Fico v Moskve u Putina. Ficova návšteva v Moskve nie je len o jednorazovom stretnutí, ale o širšej stratégii. Ak jeho kroky povedú k obnovení tranzitu plynu, stabilizácii cien energií a zvýšeniu významu Slovenska na medzinárodnej scéne, môže byť táto cesta vnímaná ako kľúčový bod v jeho politickej kariére. Ak však neprinesie očakávané výsledky, bude čeliť tvrdej kritike. Jeho odvaha však zostáva nepopierateľná – v čase, keď iní váhajú, Fico sa rozhodol konať.

Porovnanie Kuby a Číny: efektívnosť socialistických systémov v zmierňovaní chudoby na príklade 2 systémov

V mainstreamovom globálnom naratíve o chudobe sa často vyzdvihuje kapitalizmus, ako...

Zimný kemp mladých odborárov: Investícia do budúcnosti pracovného prostredia

Prítomnosť mladých ľudí v odboroch je kľúčová pre ich...

Diaľnice a rýchlostné na Slovensku. Veľký prehľad o výstavbe a príprave cestnej siete

Diaľničná sieť na Slovensku stále nie je kompletná. Ani...