Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) varuje spotrebiteľov pred nákupom melónov, ktoré sú v tomto období ponúkané ako slovenské. V skutočnosti tieto melóny slovenské nie sú. „Slovenské melóny v polovici júna len rastú na poliach južného Slovenska. Prvé slovenské melóny z tohtoročnej úrody budú zbierané najskôr v polovici júla,“ uvádza SPPK.
Jakub Mankovecký zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre upozorňuje: „Aj ja osobne som sa v týchto dňoch stretol s predajom slovenských melónov pri cestách. Žiadne slovenské melóny to nie sú. Ide o vedomé klamanie zákazníka. Pôvod týchto melónov nepoznáme a môžeme aj oprávnene polemizovať, nakoľko sú bezpečné pre náš organizmus.“
Sezónnosť a podpora domácej produkcie
Podpredseda SPPK Jozef Šumichrast zdôrazňuje dôležitosť sezónnosti a podpory domácej produkcie. „Ľudia by sa mali zamyslieť nad tým, kedy a ktoré slovenské ovocie a zelenina sa dá v čerstvom stave kúpiť. Apelujem preto na spotrebiteľov, aby nakupovali s rozumom a nedali sa nachytať,“ vyzýva Šumichrast.
Slovensko nie je sebestačné v produkcii melónov. V roku 2022 sa na Slovensku pestovali dyne červené na výmere 83 ha pri produkcii 3573 ton. Melón cukrový sa pestoval len na 25 ha s produkciou 306 ton. „Ekonomika pestovania nepustí, viaceré firmy skončili s produkciou melónov pre nárast dovozov lacných melónov zo zahraničia,“ dodáva Šumichrast.
Dovoz melónov rastie
Podľa Štatistického úradu SR sa dovoz melónov na Slovensko výrazne zvýšil. V roku 2010 sa doviezli melóny v hodnote 10 mil. eur, v roku 2020 to bolo už 18,7 mil. eur a vlani viac ako 35,5 mil. eur. Najviac melónov sa dováža zo Španielska, Maďarska a Grécka.
Podpora domácich pestovateľov
O vodových melónoch sa hovorí, že sú zázrakom leta. Konzumáciou slovenských melónov, ktoré budú dostupné až o mesiac, podporíme domácu regionálnu produkciu a zabezpečíme si kvalitné a bezpečné ovocie. „Prírodu nemôžeme naháňať, aj slovenské melóny potrebujú čas na to, aby zakvitli, narástli a dozreli,“ uzatvára Šumichrast.

Melóny a zdravie: Prečo by nemal chýbať vo vašej strave
Melón je teda nielen osviežujúcim letným ovocím, ale aj významným prínosom pre naše zdravie. Pri jeho konzumácii podporujeme nielen svoje telo, ale aj domácich pestovateľov, ktorí sa starajú o jeho pestovanie s láskou a starostlivosťou.
Pôvod
Melón, vedecky známy ako Citrullus lanatus, pochádza z južnej Afriky. Prvé záznamy o melónoch sa datujú do obdobia starovekého Egypta, kde boli tieto ovocie často vyobrazené na hroboch a považované za dôležitú potravinu. Melóny sa postupne rozšírili do ostatných častí sveta cez obchodné cesty a dnes sa pestujú v teplých oblastiach po celom svete.
Pestovanie
Melóny vyžadujú teplé a slnečné podnebie na svoj optimálny rast. Pestujú sa na poliach alebo v fóliovníkoch, ktoré im poskytujú potrebné teplotné a vlhkostné podmienky. Pestovanie melónov začína sadením semien na jar, keď pominie riziko mrazov. Semená sa vysádzajú do hĺbky približne 2-3 cm a rastliny potrebujú dostatok priestoru, pretože ich vinič sa rozrastá.
Rastliny melóna potrebujú pravidelnú zálievku, najmä počas obdobia kvitnutia a tvorby plodov. Je dôležité, aby pôda bola dobre odvodnená, pretože melóny sú náchylné na hnilobu koreňov v prípade nadmernej vlhkosti. Počas rastu sa vykonáva prerezávanie a tvarovanie rastlín, aby sa zabezpečil optimálny výnos a kvalita plodov.
Prvé plody sa objavujú približne 3-4 mesiace po vysadení a dozrievajú v priebehu leta. Melóny sú zrelé, keď ich šupka získava charakteristickú farbu a vzor, a keď pri poklepaní vydávajú dutý zvuk.
Pozitívne účinky na zdravie
Melón je nielen chutné, ale aj mimoriadne zdravé ovocie, ktoré má množstvo pozitívnych účinkov na zdravie:
- Hydratácia: Melón obsahuje viac ako 90 % vody, čo ho robí ideálnym ovocím na hydratáciu, najmä počas horúcich letných dní.
- Vitamíny a minerály: Melón je bohatý na vitamíny A a C, ktoré sú dôležité pre zdravú pokožku, oči a imunitný systém. Obsahuje tiež vitamín B6, ktorý podporuje metabolizmus.
- Antioxidanty: Obsahuje antioxidanty ako lykopén a betakarotén, ktoré pomáhajú chrániť telo pred poškodením voľnými radikálmi a znižujú riziko chronických ochorení.
- Zdravie srdca: Pravidelná konzumácia melóna môže prispieť k zníženiu krvného tlaku a zlepšeniu zdravia srdca vďaka obsahu citrulínu, aminokyseliny, ktorá podporuje rozšírenie krvných ciev.
- Trávenie: Vysoký obsah vlákniny v melóne podporuje zdravé trávenie a prevenciu zápchy.
- Zníženie zápalu: Lykopén a vitamín C v melóne majú protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť znížiť zápal v tele a podporiť celkové zdravie.
Zdroje:
- Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora – Pozor na podvodníkov s melónmi
- Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre – Oficiálna stránka SPU
- Štatistický úrad SR – Oficiálna stránka Štatistického úradu SR