Logo - loom.sk

Logo - loom.sk

Kríza uznášaniaschopnosti v NRSR ako varovný signál

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) sa v utorok opäť nedostavili v dostatočnom počte na hlasovanie, čím zmarili prijímanie kľúčových rozhodnutí. Počas troch poobedňajších pokusov sa v rokovacej sále prezentovalo menej ako potrebných 76 poslancov, čo znamenalo neuznášaniaschopnosť parlamentu. Hlasovanie, ktoré by malo opäť prebehnúť v stredu 30. októbra o 11:00, má byť ďalšou možnosťou na obnovu uznášaniaschopnosti.

Čo spôsobilo neuznášaniaschopnosť?

V utorok sa problém s uznášaniaschopnosťou prejavil už pri rannom hlasovaní o 11:00 a zopakoval sa aj pri poobedňajšom pokuse o 14:00. V oboch prípadoch chýbal dostatočný počet poslancov, čo vyústilo do neschopnosti NR SR prijímať akékoľvek rozhodnutia. Tento vývoj sa stáva vážnym signálom o schopnosti parlamentu fungovať a o celkovej stabilite vládnej koalície. Otvorene sa týmto spôsobom preukazuje, ako závisí koaličná väčšina od prítomnosti každého jednotlivého poslanca.

Hlavnými bodmi utorkového hlasovania mali byť rozhodnutia týkajúce sa návrhov na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (SNS) a ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD), na ktoré už dlho tlačí opozícia. Ich odvolanie by malo byť prejavom nespokojnosti s riadením rezortov kultúry a spravodlivosti, ktoré čelia kritike.

Politické dohody v tieni bojkotu

Napätie pred hlasovaním zvýšili aj traja nezaradení poslanci – Rudolf Huliak, Pavel Ľupták a Ivan Ševčík, ktorí verejne oznámili, že sa na rokovaniach NR SR nezúčastnia, pokiaľ s nimi vládne strany neuzavrú memorandum o spolupráci. Tento krok nielenže zmaril možnosť dosiahnutia parlamentnej väčšiny, ale aj poukázal na slabiny v koaličnej dohode. Nezaradení poslanci svojou absenciou upozornili na potrebu politických dohôd, ktoré by mali zaistiť efektívne a stabilné fungovanie parlamentu. Tieto požiadavky však zatiaľ nenašli odozvu zo strany vládnych strán, čo len prehlbuje neistotu v NR SR.

Absencia spomínaných poslancov tak zdôraznila dôležitosť každej jednej účasti pre dosiahnutie uznášaniaschopnosti, najmä v prípade vládnej väčšiny, ktorá je oslabená pre hospitalizáciu poslanca Jána Blcháča (Hlas-SD). Koalícia tak čelí nebezpečenstvu, že pri absencii ktoréhokoľvek poslanca bude NR SR paralyzovaná a neuznášaniaschopná.

Výhrady opozície a obvinenia zo strany koalície

Opozícia využila vzniknutú situáciu na to, aby otvorene kritizovala schopnosť vládnej koalície efektívne riadiť parlament. Táto neuznášaniaschopnosť podľa opozície signalizuje hlbokú vládnu krízu a ukazuje na riziko rozpadu koaličnej väčšiny. Podľa ich vyjadrení je vzniknutý stav dôsledkom nestability koalície a neschopnosti vlády zabezpečiť hladké fungovanie NR SR.

Vládne strany však tieto obvinenia odmietajú a situáciu hodnotia ako účelovú blokádu zo strany opozície, ktorá vedome obštruuje parlamentné rozhodnutia. Koalícia tvrdí, že parlamentná väčšina by bola za normálnych okolností zabezpečená, no momentálne ju oslabuje krátkodobá neprítomnosť poslanca Jána Blcháča (Hlas-SD), ktorý je hospitalizovaný. Vládne strany tak argumentujú, že tento problém je len dočasný, zatiaľ čo opozícia ho využíva na politickú kritiku.

simecka
Vládnu krízu nevie využiť ani opozícia. Zatiaľ len prilieva do ohňa. Zdroj foto: SITA

Dopady patovej situácie na legislatívny proces

Ak bude tento stav neuznášaniaschopnosti pretrvávať, môže to viesť k závažným dôsledkom na ďalší legislatívny proces v NR SR. Pre blokovanie hlasovania nie je možné schváliť ani odvolanie členov vlády, ani iné dôležité návrhy zákonov, ktoré čakajú na prerokovanie. Táto situácia vytvára vážne otázky o stabilite vládnutia a poukazuje na slabiny parlamentnej väčšiny v súčasnej politickej konfigurácii.

Neuznášaniaschopnosť môže narušiť plán schôdze NR SR a spomaliť prijímanie potrebných zákonov, čo by mohlo negatívne ovplyvniť fungovanie štátnych inštitúcií a reagovanie na aktuálne výzvy. Ak nebude NR SR schopná stabilne zasadať a rozhodovať, môže to vážne ovplyvniť dôveru verejnosti v schopnosť parlamentu plniť svoje základné povinnosti.

Potreba riešenia politického patu

Dlhodobé blokovanie uznášaniaschopnosti NR SR odkrýva závažné problémy a riziká pre slovenskú politickú scénu. Situácia, keď koalícia zápasí s udržaním parlamentnej väčšiny a opozícia využíva príležitosť na kritiku, ukazuje na nevyhnutnosť hľadania konsenzu medzi jednotlivými politickými stranami. Ak sa situácia nevyrieši, môže to mať vážny dopad na legislatívne procesy a dôveru občanov v stabilitu súčasnej vlády.

Zdroj: YT – Aktuality

1. Čo znamená, že parlament nie je uznášaniaschopný?

Parlament nie je uznášaniaschopný, keď sa v sále neprezentuje dostatočný počet poslancov na to, aby mohli hlasovať a prijímať rozhodnutia. Na uznášaniaschopnosť NR SR je potrebných minimálne 76 poslancov.

2. Prečo poslanci neprišli na hlasovanie?

Nezaradení poslanci oznámili, že sa nezúčastnia rokovaní, pokiaľ sa s nimi vládne strany nedohodnú na podpise memoranda o spolupráci. Koalícia okrem toho čelí absencii poslanca Jána Blcháča z dôvodu hospitalizácie.

3. Aké dôsledky môže mať dlhodobá neuznášaniaschopnosť?

Ak sa problém s neuznášaniaschopnosťou nepodarí vyriešiť, NR SR nebude schopná prijímať legislatívne rozhodnutia, čo môže spôsobiť oneskorenie v schvaľovaní zákonov a destabilizáciu vládneho systému.

4. Ako reaguje na situáciu opozícia a koalícia?

Opozícia tvrdí, že neuznášaniaschopnosť je prejavom vládnej krízy a nestability. Koalícia sa však bráni s tým, že ide o blokádu zo strany opozície a dočasný problém spôsobený neprítomnosťou jedného poslanca.

5. Kedy bude NR SR znovu hlasovať?

Ďalší pokus o hlasovanie je naplánovaný na stredu 30. októbra o 11:00. V prípade dostatočného počtu prítomných poslancov sa hlasovanie uskutoční.

Zdroj:

nrsr.sk – NRSR: Poslanci opäť neboli uznášaniaschopní, poobedňajšie hlasovanie sa nekonalo

Populárne

Prečítajte si tiež

5 dôvodov, prečo kórejský zamestnávateľ ohrozuje práva zamestnancov: Svedectvo zo Strečna

V kórejskej fabrike DONGHEE v Strečne sa odohráva každodenná...

Fico v Moskve u Putina: Odvážny krok premiéra, ktorým to buď zabil alebo zachránil

Premiér to buď zabil, alebo zachránil Fico v Moskve u Putina. Ficova návšteva v Moskve nie je len o jednorazovom stretnutí, ale o širšej stratégii. Ak jeho kroky povedú k obnovení tranzitu plynu, stabilizácii cien energií a zvýšeniu významu Slovenska na medzinárodnej scéne, môže byť táto cesta vnímaná ako kľúčový bod v jeho politickej kariére. Ak však neprinesie očakávané výsledky, bude čeliť tvrdej kritike. Jeho odvaha však zostáva nepopierateľná – v čase, keď iní váhajú, Fico sa rozhodol konať.

Porovnanie Kuby a Číny: efektívnosť socialistických systémov v zmierňovaní chudoby na príklade 2 systémov

V mainstreamovom globálnom naratíve o chudobe sa často vyzdvihuje kapitalizmus, ako...

Zimný kemp mladých odborárov: Investícia do budúcnosti pracovného prostredia

Prítomnosť mladých ľudí v odboroch je kľúčová pre ich...