Logo - loom.sk

Logo - loom.sk

Investície do verejných priestorov v Trnave. Rekonštrukcia Ružovej záhrady a Námestia SNP

Mesto Trnava posledné roky významne investovalo do verejných priestorov. Tie významne prispievajú k oživeniu, zdravšiemu životnému prostrediu, komfortu i bezpečnosti.

V tesnom dotyku s pešou zónou na Hlavnej ulici dokončila radnica nedávno dve významné rekonštrukcie – Ružovej záhrady a námestia SNP. Priestor prešiel zásadnou transformáciou zo šedivého na atraktívny.

Ružová záhrada

Ružová záhrada sa zmenila na multifunkčnú oddychovú zónu, ktorá spája tradičnú historickú zástavbu s modernými požiadavkami na využitie verejných priestorov. Rekonštrukcia parku, dokončená v roku 2023, zahŕňala výsadbu 750 ruží v rôznych odtieňoch a pridanie nových prvkov ako fontány, žulové schody a drevené ležadlá pre relaxáciu návštevníkov. Park teraz slúži aj na kultúrno-spoločenské podujatia a ponúka priame spojenie s okolitou prírodou cez prístup k toku Trnávky​.

Námestie SNP

Námestie SNP prešlo rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá zmenila tento priestor na pešiu zónu. Nová podoba námestia reflektuje štýl 20. rokov minulého storočia s prvkami, ako sú repliky barokových sôch a spevnené plochy, ktoré vystavujú archeologické nálezy z minulosti. Rekonštrukcia, ktorá bola dokončená v roku 2023, okrem estetického vylepšenia zahrnula aj pridanie nových zelených plôch a obnovenú fontánu, čo vytvorilo atraktívne miesto pre oddych a spoločenské stretnutia​​.

Oba projekty významne prispievajú k estetike a funkčnosti verejných priestorov v Trnave, poskytujúc obyvateľom aj návštevníkom mesta príjemné prostredie pre voľnočasové aktivity a relax.

Prečo je dôležité investovať do verejných priestorov?

Investícia do verejných priestorov je kľúčová z mnohých dôvodov, ktoré sa dotýkajú sociálnych, ekonomických a environmentálnych aspektov mestskej infraštruktúry.

  1. Sociálna kohezia a komunitný život: Kvalitné verejné priestory podporujú stretávanie ľudí a komunitné aktivity, čo môže výrazne zlepšiť sociálnu koheziu. Tieto priestory poskytujú miesto pre organizovanie kultúrnych a spoločenských podujatí, čím prispievajú k oživeniu mestského života.
  2. Zdravie a pohoda: Prístup k dobre udržiavaným parkom, námestiam a iným verejným priestorom môže zlepšiť fyzické aj psychické zdravie obyvateľov. Zelené priestory napríklad podporujú fyzickú aktivitu a znižujú stres.
  3. Ekonomické prínosy: Atraktívne a funkčné verejné priestory môžu zvýšiť hodnotu nehnuteľností v ich okolí a pritiahnuť viac návštevníkov a turistov, čo môže stimulovať miestnu ekonomiku. Obchody, reštaurácie a iné podniky v blízkosti týchto priestorov často zaznamenávajú zvýšený záujem zákazníkov.
  4. Environmentálne výhody: Verejné priestory, najmä tie so zelenými plochami, prispievajú k boju proti urbanizmu a jeho negatívnym dôsledkom, ako je znečistenie ovzdušia a tepelné ostrovy. Zelené plochy pomáhajú znižovať teplotu v mestách a zlepšujú kvalitu vzduchu.
  5. Bezpečnosť: Dobré plánovanie a návrh verejných priestorov môžu zvýšiť bezpečnosť tým, že znižujú izolované oblasti a zvyšujú prítomnosť ľudí, čo samo o sebe odstrašuje kriminálne aktivity.

Zdroje

  1. Mesto Trnava [online]
  2. Trnava LIVE [online] – Rekonštrukcia Ružového parku je ukončená, bodku za obnovou priestoru dalo spustenie fontán
  3. Plánuj mesto Trnava [online] – Obnova Námestia SNP je hotová

Populárne

Prečítajte si tiež

Porovnanie Kuby a Číny: efektívnosť socialistických systémov v zmierňovaní chudoby na príklade 2 systémov

V mainstreamovom globálnom naratíve o chudobe sa často vyzdvihuje kapitalizmus, ako...

Zimný kemp mladých odborárov: Investícia do budúcnosti pracovného prostredia

Prítomnosť mladých ľudí v odboroch je kľúčová pre ich...

Diaľnice a rýchlostné na Slovensku. Veľký prehľad o výstavbe a príprave cestnej siete

Diaľničná sieť na Slovensku stále nie je kompletná. Ani...

Podpora nájomného bývania 2025: Ako chce štát prilákať súkromných investorov

Podpora nájomného bývania 2025. Štát plánuje od januára 2025 podporiť výstavbu komerčných nájomných bytov v spolupráci so súkromnými investormi. Opatrenia ako znížená DPH, príspevky zamestnávateľov na nájomné či rezervácia bytov pre kľúčové profesie by mali zvýšiť dostupnosť bývania. Avšak skúsenosti s doterajšími projektmi a riziko nesúladu s pravidlami EÚ vyvolávajú otázky o efektivite a zákonnosti tejto iniciatívy.