Izraelský premiér Benjamin Netanjahu reagoval predvídateľným spôsobom na obvinenia Medzinárodného trestného súdu (ICC) voči nemu a izraelskému ministrovi obrany Joavovi Gallantovi. Jeho argumenty sú však iba výmysly, ktoré majú odviesť pozornosť od ich ničivého konania v Gaze. Americká, britská a nemecká vláda sa zachovali len o málo lepšie.
Obvinenia Medzinárodného trestného súdu
V pondelok hlavný žalobca súdu Karim Khan oznámil, že bude usilovať o vydanie zatykača na Netanjahua a Gallanta a tiež na troch vysokých predstaviteľov Hamásu. Navrhol obžalovať vedenie Hamásu za zverstvá zo 7. októbra aj za zlé zaobchádzanie s rukojemníkmi od tej doby. Proti izraelským predstaviteľom navrhol obvinenia predovšetkým za ich snahu vyhladovať palestínske civilné obyvateľstvo Gazy. Tieto dôležité navrhované obvinenia ponúkajú možnosť prelomiť „stenu beztrestnosti“, ktorou obete izraelského a palestínskeho zneužívania dlhodobo trpia, ako uviedla organizácia Human Rights Watch.
Khanova konzervatívna stratégia
Khan je doteraz najskúsenejším z troch hlavných žalobcov ICC. Moje rozhovory s ním z počiatku jeho pôsobenia naznačujú, že jeho prístup k práci je konzervatívny. Je nepravdepodobné, že by vznesol obvinenia, bez toho aby za nimi stáli presvedčivé dôkazy, ako zistila skupina nezávislých odborníkov, ktorú zostavil. Predsúdna komora súdu pravdepodobne potvrdí obvinenia a vydá požadované zatykače, čo znamená, že obvinení by nemohli vycestovať do žiadneho zo 124 členských štátov ICC, vrátane celej Európy, bez toho aby im hrozilo pravdepodobné zatknutie.
Prekážky vo vyšetrovaní
Požiadavka na pevné dôkazy je pravdepodobne dôvodom, prečo Khan začal s izraelskou stratégiou vyhladovania, pretože dôkazy boli ľahšie dostupné. Izrael zakázal jeho vyšetrovateľom vstup do Gazy, kde by za normálnych okolností chcel vyšetriť nevyberavé a neprimerané bombardovanie Gazy. Khan dal jasne najavo, že jeho vyšetrovanie „pokračuje“. Môžu prísť ďalšie obvinenia.
Netanjahuove výmysly
Netanjahuova reakcia bola plná úhybných manévrov. Navrhované obvinenia označil za „pokus odoprieť Izraelu základné právo na sebaobranu“, čo je absurdné. Navrhované obvinenia sa netýkajú toho, či sa Izrael môže brániť, ale ako, teda nie páchaním vojnových zločinov. Uviedol, že Izrael prijal „bezprecedentné opatrenia… na zabezpečenie toho, aby sa humanitárna pomoc dostala k potrebným v Gaze“ – čo je tvrdenie, ktoré je vyvrátené rozsiahlymi dôkazmi o svojvoľnom bránení Izraela v dodávkach potravín, liekov a ďalších potrebných vecí civilnému obyvateľstvu Gazy, a to do tej miery, že na niektorých častiach územia nastal „hladomor“. Vláda USA otvorene kritizuje Netanjahuovu vládu za svojvoľné bránenie humanitárnej pomoci.
Obvinenia z antisemitizmu
Netanjahu obvinil Khana v poslednej inštancii, ktorá je pre obhajcov Izraela obvyklá, že „bezohľadne prilieva benzín do ohňa antisemitizmu, ktorý zúri po celom svete“, a vyhlásil, že „Khan zaujíma miesto medzi veľkými antisemitmi modernej doby“. To je od izraelského vodcu, ktorý nemal problém prijať antisemitu – maďarského premiéra Viktora Orbána – keď mu to poslúžilo, obrovská drzosť. Ohrozuje to tiež Židov na celom svete, pretože ak budú ľudia vnímať obvinenia z antisemitizmu ako slabú zámienku pre izraelské vojnové zločiny, bude tento pojem znehodnotený v čase, keď je potrebná silná obrana.
Postoje západných vlád
Niektoré vlády – najmä Francúzsko a Belgicko – uznali nezávislosť a význam medzinárodného trestného súdu a vydali vyhlásenia na jeho podporu. Iné však nasledovali Netanjahuove kroky.
Reakcia USA a Nemecka
Joe Biden v stručnom vyhlásení označil obvinenia za „poburujúce“ a uviedol, že „medzi Izraelom a Hamásom nie je žiadna rovnosť – žiadna“. Nemecká vláda síce vyhlásila, že „rešpektuje nezávislosť“ súdu, ale zopakovala toto obvinenie z „falošnej rovnocennosti“. Khan však žiadne tvrdenie o rovnocennosti nevzniesol. Jednoducho obvinil predstaviteľov Izraela aj Hamásu z ich vlastných samostatných vojnových zločinov. Vzhľadom na závažnosť trestných činov by bolo skutočne nehorázne, keby Khan zločiny jednej strany ignoroval. Dvojité obvinenie podčiarkuje základnú zásadu medzinárodného humanitárneho práva: vojnové zločiny jednej strany nikdy neospravedlňujú vojnové zločiny druhej strany.
Reakcia Hamásu
Je iróniou, že Hamás na navrhované obvinenia reagoval variáciou na túto tému a uviedol, že Khanov postup „stavia obeť na úroveň kata“. Vnímaná spravodlivosť niekoho veci však nikdy neospravedlňuje vojnové zločiny.
Právomoc ICC
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken bez bližšieho upresnenia vyhlásil, že Medzinárodný trestný súd „nemá jurisdikciu“. Vláda USA sa dlho stavala proti právomoci, ktorú súdu priznáva jeho zakladajúca zmluva, stíhať zločiny spáchané na území členských štátov občanmi nečlenských štátov, ale Biden tento postoj opustil, keď označil obvinenia ICC proti ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi z vojnových zločinov na Ukrajine, využívajúce rovnakú územnú jurisdikciu, za „oprávnené“.
Status Palestíny
Pravdepodobnejšie mal Blinken na mysli argument, ktorý opakovala britská vláda, že Palestína sa k súdu nemôže pripojiť, pretože nie je štátom. Predsúdna komora Medzinárodného trestného súdu však tento argument už odmietla s odkazom na to, že Valné zhromaždenie OSN uznalo Palestínu ako „nečlenský pozorovateľský štát“. Palestína tento status využila na ratifikáciu viacerých zmlúv o ľudských právach, čo treba vítať ako prejav záväzku, aj keď skutočná prax často zaostáva.
Komplementarita a vnútroštátne vyšetrovanie
Blinken poznamenal, že Medzinárodný trestný súd má podľa zásady komplementarity uprednostňovať úsilie vnútroštátnych orgánov činných v trestnom konaní v dobrej viere. Izraelská vláda však nikdy neusilovala o obvinenia z vojnových zločinov proti vysokým predstaviteľom Izraela. Izraelské úrady tiež napriek Khanovmu opakovanému varovaniu, že zvažuje obvinenia týkajúce sa izraelskej stratégie vyhladovania, neoznámili žiadne vyšetrovanie tejto veci. Khan vyhlásil, že ak by sa to zmenilo, prehodnotil by svoje navrhované obvinenia.
Potenciálne ohrozenie prímeria
Nakoniec Blinken uviedol, že žiadosť Medzinárodného trestného súdu „by mohla ohroziť“ úsilie o dosiahnutie prímeria. Podobne hovorca Rishiho Sunaka uviedol, že obvinenia sú „nenápomocné“. Existuje však dlhá história obvinení z vojnových zločinov, ktoré uľahčujú mier tým, že marginalizujú zástancov tvrdej línie. Takto bola napríklad uzavretá Daytonska mierová dohoda pre konflikt v Bosne. Podobné obvinenia prispeli k vzniku demokracie v Libérii a k faktickému zániku ugandskej povstaleckej Armády božieho odporu.
Dopad na mierové rokovania
Akákoľvek marginalizácia extrémistických izraelských predstaviteľov alebo predstaviteľov Hamásu by mohla urýchliť frustrujúce rokovania o prímerí, ktoré uviazli na mŕtvom bode. V Izraeli, ktorého predstavitelia svojím konaním v Gaze stále viac vytvárajú v mysliach mnohých ľudí na celom svete pozíciu vyvrheľa, posilnia navrhované obvinenia hnutie za zmenu vedenia. Khanove činy by mohli byť podnetom, nie prekážkou prímeria.
Zlyhanie v dodržiavaní štandardov právneho štátu a ľudských práv
Je sklamaním, ak nie prekvapením, že reflexívnou reakciou na navrhované obvinenia súdu vo Washingtone, Londýne a Berlíne bola obhajoba Izraela napriek jeho vojnovým zločinom. Právny štát sa však nevzťahuje iba na protivníkov. Rovnako tak, ako nemecká vláda zrejme zabudla, nie je vhodnou reakciou na holokaust obhajoba izraelskej vlády bez ohľadu na to, čo robí, namiesto potvrdenia štandardov ľudských práv bez ohľadu na to, kto ich porušuje. Je načase, aby sa tieto kľúčové západné vlády zamysleli.
Linky
- Britské listy [online] – Proč Západ brání Izrael poté, co Mezinárodní trestní soud požádal o vydání zatykače na Netanjahua?
- BBC news [online] – Deti v Gaze čelia hladomoru, kým izraelská ofenzíva pokračuje
Video: YouTube
Autor: Marek Bulík