Logo - loom.sk

Logo - loom.sk

Brigita Schmögnerová: Zdaňme bohatých

Už 168-tisíc občanov krajín EÚ podpísalo petíciu za férové zdanenie najbohatších milionárov EÚ a využitie takto získaných zdrojov na sociálne spravodlivejšiu zelenú transformáciu. Petícia s názvom Zdaňme bohatých reaguje na situáciu, keď piati najbohatší Európania zbohatli za posledné tri roky krízy a inflácie takmer dvojnásobne, vlastnia spolu 429 miliárd Eur. Odhaduje sa, že zarábali tempom 5,7 milióna za hodinu, kým priemerní Európania schudobneli o 15%.

Výzva občanov Európskej komisii

„Ľavicový ekonóm Thomas Piketty, autor knihy Kapitál v 21. storočí, je jedným zo signatárov tejto iniciatívy. Pridal sa tak k viac než stovke europoslancov, europoslankýň, ekonómov a ďalších, ktorí žiadajú zaviesť vyššie dane z bohatstva. Občania môžu petíciu podpísať na stránke bit.ly/zdanme-najbohatsich a ak bude úspešná, Komisia bude musieť nájsť spôsob, ako zdaniť bohatstvo multimilionárov,“ uvádza stanovisko OZ Proforum, ktoré vedie za férové zdanenie najbohatších kampaň na Slovensku, v spolupráci s Friedrich Ebert Stiftung, zastúpenie na Slovensku a FEPS (Foundation for European Political Studies).

Multimilionári profitujú zo systému, v ktorom je najviac – až v priemere 40% – zdanená práca zamestnanca. Ale bohatí väčšinou nie sú zamestnancami: majetky dedia a zarábajú skrz obchodovanie na burze či vyplácanie dividend, ktoré sú v Európe zdanené v priemere len približne 20%, na Slovensku 10%. Vo väčšine krajín neexistuje žiadna daň z majetku.

Digitálna a zelená transformácia krajín

„Systém, v ktorom multimilionári platia dane niekedy len do výšky 5% a bežní ľudia s príjmom tisíc či dvetisíc euro násobne vyššiu sadzbu, je nielen nespravodlivý, ale aj pre spoločnosť škodlivý. Okrem rastúcej nerovnosti, ktorá podľa všetkých renomovaných medzinárodných autorít ohrozuje demokraciu, potrebujeme dnes významné finančné zdroje na digitálnu aj zelenú transformáciu našich krajín. Zaťažiť týmito výdavkami prednostne ľudí s priemernými a nízkymi príjmami a nie tých, ktorí majú zjavne obrovský nadbytok, je nemorálne,“ dodáva prezidentka združenia a bývalá ministerka financií SR Brigita Schmögnerová.

„Vyzývame preto slovenských politikov, kandidátov a kandidátky do europarlamentu, aby sa zasadili za férové zdanenie najbohatších na európskej úrovni, ktoré je hrubo neférové voči bežným zamestnancom,“ vyzýva OZ Proforum.

Daň z bohatstva len v rozmedzí 2 až 5% európskych multimilionárov by mohla do rozpočtov priniesť 286,5 miliárd eur ročne. Z toho sa ďalej môžu dofinancovať verejné služby, ale aj bojovať proti klimatickým zmenám a zmierňovať chudoba.

Čo presne žiada petícia s názvom Zdaňme bohatých?

Petícia žiada o zavedenie vyšších daní pre najbohatších milionárov v EÚ a navrhuje použitie týchto zdrojov na podporu sociálne spravodlivejšej zelenej transformácie. Iniciatíva reaguje na rastúce bohatstvo top európskych milionárov, ktorí za posledné tri roky krízy a inflácie zbohatli takmer dvojnásobne.

Kto sú hlavní podporovatelia tejto petície?

Medzi hlavných podporovateľov patrí ekonóm Thomas Piketty a viac ako sto europoslancov, ekonómov a iných osobností. Petíciu organizuje OZ Proforum na Slovensku v spolupráci s Friedrich Ebert Stiftung a FEPS.

Ako sú v súčasnosti zdanení multimilionári v porovnaní so zamestnancami?

V Európe sa práca zamestnanca zdaňuje až do výšky 40%, zatiaľ čo príjmy z majetku, ako sú dividendy a kapitálové zisky, sú zdanené oveľa nižšie, v priemere okolo 20%, na Slovensku dokonca len 10%. Vo väčšine európskych krajín neexistuje daň z majetku.

Aké sú argumenty proti súčasnému zdaňovaniu bohatých?

Kritici súčasného systému tvrdia, že je nespravodlivý a škodlivý pre spoločnosť, pretože bohatí platia podstatne nižšie dane, čo zvyšuje nerovnosť a ohrozuje demokraciu. Navyše, argumentujú, že bohatí by mali viac prispievať na verejné výdavky, vrátane boja proti klimatickým zmenám a chudobe.

Aký ekonomický dopad by mala daň z bohatstva, ak by sa zaviedla?

Odhaduje sa, že daň z bohatstva v rozmedzí 2 až 5% by mohla ročne priniesť až 286,5 miliardy eur do rozpočtov krajín EÚ. Tieto prostriedky by mohli byť využité na financovanie verejných služieb, boj proti klimatickým zmenám a zmiernenie chudoby.

Zdroje

  1. Európska komisia [online] – Zdaňovanie veľkého bohatstva na účel financovania ekologickej a sociálnej transformácie
  2. Tax the Rich – Zdaňme bohatých [online] – Chceme, aby európska daň z bohatstva financovala sociálny a klimatický prechod a pomohla krajinám zasiahnutým zmenou klímy
  3. Občianske združenie Proforum

Kto je Brigita Schmögnerová

Brigita Schmögnerová je slovenská ekonomka a politička, narodená 17. novembra 1947 v Bratislave. V rokoch 1998 až 2002 pôsobila ako ministerka financií Slovenskej republiky v prvej vláde Mikuláša Dzurindu. Jej práca na ministerstve financií zahŕňala implementáciu dôležitých reforiem, ktoré prispeli k makroekonomickému stabilizačnému programu, a bola ocenená cenu za svetovú ministerku financií roka 2000 od Euromoney Institutional Investor PLC.

Po skončení svojej politickej kariéry v Slovenskej republike sa stala výkonnou tajomníčkou Hospodárskej komisie OSN pre Európu v rokoch 2002 až 2005. Schmögnerová tiež publikovala množstvo odborných článkov a kníh o ekonometrii, privatizácii a prechodných ekonomikách.

Populárne

Prečítajte si tiež

Porovnanie Kuby a Číny: efektívnosť socialistických systémov v zmierňovaní chudoby na príklade 2 systémov

V mainstreamovom globálnom naratíve o chudobe sa často vyzdvihuje kapitalizmus, ako...

Zimný kemp mladých odborárov: Investícia do budúcnosti pracovného prostredia

Prítomnosť mladých ľudí v odboroch je kľúčová pre ich...

Diaľnice a rýchlostné na Slovensku. Veľký prehľad o výstavbe a príprave cestnej siete

Diaľničná sieť na Slovensku stále nie je kompletná. Ani...

Podpora nájomného bývania 2025: Ako chce štát prilákať súkromných investorov

Podpora nájomného bývania 2025. Štát plánuje od januára 2025 podporiť výstavbu komerčných nájomných bytov v spolupráci so súkromnými investormi. Opatrenia ako znížená DPH, príspevky zamestnávateľov na nájomné či rezervácia bytov pre kľúčové profesie by mali zvýšiť dostupnosť bývania. Avšak skúsenosti s doterajšími projektmi a riziko nesúladu s pravidlami EÚ vyvolávajú otázky o efektivite a zákonnosti tejto iniciatívy.