Najvyšší kontrolný úrad. V roku 2024 sa Slovensko zameriava na optimalizáciu procesov pri výstavbe priemyselných parkov, ktoré sú nevyhnutné pre rozvoj hospodárstva a prilákanie zahraničných investícií. Tento blogový post sa venuje hlbinnejšiemu pohľadu na tieto procesy, zdôrazňujúc dôležitosť transparentnosti, efektivity a spolupráce medzi rôznymi subjektmi.
Najvyšší kontrolný úrad. Záväzok k transparentnosti a efektivite
Na Slovensku prebieha spolupráca medzi Ministerstvom hospodárstva a Najvyšším kontrolným úradom, aby sa zabezpečil dôkladný prehľad a kontrola procesov výstavby priemyselných parkov. Prieskumy a revízie sa uskutočňujú s cieľom nielen identifikovať potenciálne vylepšenia ale aj ukázať odhodlanie vlády pracovať transparentne a efektívne. Takáto iniciatíva napomáha vytvárať prostredie, v ktorom sa môžu strategickí investori, ako Volvo a Winkelmann, cítiť istí a podporovaní.
Zapojenie renomovaných spoločností ako Volvo a Winkelmann do projektov priemyselných parkov na Slovensku je nielen znakom dôvery v slovenské hospodárske prostredie, ale aj príležitosťou pre rast miestnych ekonomík. Tieto investície prinesú vytvorenie nových pracovných miest, technologický transfer a zvýšenie kvality života v regionálnych oblastiach. Vláda sa zaviazala poskytovať potrebnú infraštruktúru a podporu, aby sa tieto projekty úspešne realizovali do stanovených termínov.
Okrem ekonomických benefitov je dôležité, aby boli priemyselné parky navrhované a budované s ohľadom na udržateľnosť a inovácie. Integrácia zelených technológií, efektívne využívanie zdrojov a minimalizácia environmentálneho dopadu sú kľúčové aspekty, ktoré treba zohľadniť. Vytváranie ekologicky zodpovedných a inovatívnych priemyselných zón môže prispieť k pozitívnemu vnímaniu Slovenska na medzinárodnej úrovni a zároveň posilniť jeho ekonomiku.
Praktické tipy pre udržateľnú výstavbu
Ekologický dizajn: Využitie ekologických materiálov a technológií znižuje ekologickú stopu a podporuje udržateľnosť.
Energetická efektívnosť: Implementácia opatrení na zvýšenie energetickej efektívnosti budov a infraštruktúry môže výrazne znížiť prevádzkové náklady.
Zapojenie komunity: Aktívna komunikácia a spolupráca s miestnymi obyvateľmi a zainteresovanými stranami zabezpečuje, že projekty budú reflektovať potreby a očakávania komunity.
Inovačné prístupy: Podporovanie inovácií vo výstavbe a prevádzke môže prispieť k dlhodobej udržateľnosti
V Slovenskej republike sa priemyselné parky stali kľúčovým prvkom v rozvoji regionálnej ekonomiky, poskytujúc značné príležitosti pre zamestnanosť a prilákanie zahraničných investícií. Priemyselné parky sú rozdelené na dve hlavné kategórie: greenfield a brownfield. Greenfield projekty, ktoré sa vyvíjajú na nezastavanom alebo nekontaminovanom pozemku, sú zvyčajne preferované investorov pre ich jednoduchosť a nižšie počiatočné náklady v porovnaní s brownfield projektmi, kde je často potrebná demolácia a sanácia predchádzajúcich štruktúr.
História priemyselných parkov na Slovensku siaha do obdobia po roku 2000, keď sa s rastom zahraničných investícií a rozvojom automobilového priemyslu začali vytvárať strategické priemyselné oblasti. Bratislavský kraj sa vyznačuje najväčšou koncentráciou týchto parkov, pričom významné parky možno nájsť aj v Nitrianskom, Banskobystrickom a Trnavskom kraji. Priemyselné parky ako Priemyselno-technologický park Záhorie – Eurovalley, ktorý je jedným z najväčších na Slovensku, ilustrujú dôležitosť týchto zón pre ekonomiku a zamestnanosť.
Je však dôležité podotknúť, že výstavba nových priemyselných a logistických objektov predstavuje aj určité výzvy, najmä v súvislosti s využívaním úrodnej pôdy, čo môže vyvolávať obavy z dlhodobých environmentálnych dopadov. Tento aspekt poukazuje na potrebu zvážiť ekologické a udržateľné prístupy pri plánovaní a rozvoji priemyselných zón.
Strategické priemyselné parky: Účel a budovanie
Strategické priemyselné parky (SPP) slúžia ako cieľové miesta pre rozvoj priemyslu a prilákanie veľkých investorov. Ponúkajú investorom komplexnú infraštruktúru a zázemie pre ich podnikanie, čím znižujú ich náklady a urýchľujú proces expanzie.
Účel SPP:
- Stimulácia hospodárskeho rastu a tvorba nových pracovných miest v regióne
- Podpora rozvoja inovatívnych a strategicky dôležitých odvetví
- Zvýšenie konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky
- Diversifikácia priemyselnej štruktúry
Budovanie SPP:
1. Výber lokality:
- Zohľadňuje sa dostupnosť infraštruktúry (doprava, energetika), kvalifikovanej pracovnej sily, dostupnosť pozemkov a súlad s regionálnymi rozvojovými stratégiami.
2. Plánovanie a projektovanie:
- Definícia cieľových investorov a typu priemyslu
- Návrh infraštruktúry (komunikácie, energetické siete, telekomunikácie)
- Získanie potrebných povolení a licencií
3. Financovanie:
- Kombinácia verejných a súkromných zdrojov
- Štátne dotácie a investičné stimuly
- Využitie fondov EÚ
4. Výstavba:
- Realizácia infraštruktúry a príprava parciel pre investorov
- Dodržiavanie environmentálnych štandardov a udržateľnosti
5. Marketing a propagácia:
- Prezentovanie SPP potenciálnym investorom na Slovensku aj v zahraničí
- Zúčastňovanie sa na investičných fórach a veľtrhoch
Príklady SPP na Slovensku:
- Priemyselný park Nitra (Jaguar Land Rover)
- Priemyselný park Valaliky (U. S. Steel)
- Priemyselný park Haniska (plánovaný)
Dôležitosť SPP:
SPP zohrávajú dôležitú úlohu v rozvoji slovenskej ekonomiky. Priťahujú zahraničné investície, vytvárajú nové pracovné miesta a stimulujú rast v regiónoch. Vďaka nim sa Slovensko stáva atraktívnejšou destináciou pre investorov a posilňuje sa jeho konkurencieschopnosť na globálnom trhu.
Aké sú dva hlavné typy priemyselných parkov na Slovensku a ktorý typ je preferovaný investormi?
Na Slovensku existujú dva hlavné typy priemyselných parkov: greenfield a brownfield. Greenfield projekty sú preferované investormi, pretože sú jednoduchšie na realizáciu na území, ktoré nie je kontaminované a zastavané, a ponúkajú nižšie počiatočné náklady v porovnaní s brownfield projektmi, ktoré často vyžadujú komplexnú demoláciu a sanáciu.
Ktorý kraj na Slovensku má najväčšiu koncentráciu priemyselných parkov a čo prispieva k ich obľúbenosti v tejto oblasti?
Bratislavský kraj má najväčšiu koncentráciu priemyselných parkov na Slovensku. K ich obľúbenosti prispieva dobre vybudovaná infraštruktúra a dostupnosť medzi veľkými mestami ako Viedeň, Budapešť a Praha, ako aj kvalifikovaný personál, čo sú faktory, ktoré ocenia zahraniční investori.
Aké výzvy prináša výstavba nových priemyselných a logistických objektov na Slovensku?
Jednou z hlavných výziev je využívanie úrodnej pôdy, čo môže mať negatívne dôsledky na životné prostredie a udržateľný rozvoj. Rozširovanie priemyselných parkov a logistických objektov na úrodných pôdach vyvoláva obavy z hľadiska straty poľnohospodárskej pôdy a možných dlhodobých environmentálnych dopadov.
Zdroje:
Autor: Marcel Litvák Feliks