Logo - loom.sk

Logo - loom.sk

Mierové ambície a realita: Neuspešný summit vo Švajčiarsku

Mierový summit vo Švajčiarsku mal byť symbolom jednoty a nádeje, no skončil ako neúspech. Ukrajinská neústupnosť a nezáujem kľúčových hráčov podkopali všetky snahy o pokrok. Čo nám tento neúspech hovorí o budúcnosti globálnej diplomacie?

Počet účastníkov a schválenie záverečného dokumentu

Účasť na summite bola oveľa nižšia, než sa očakávalo. Z pozvaných krajín sa dostavila len polovica a záverečný dokument podporili len dve pätiny štátov sveta. Najľudnatejšie štáty ako Čína, India, Rusko či Brazília summit bojkotovali. Toto poukazuje na nejednotnosť a nereálnosť tzv. „Zelenského mierovej formulácie“, ktorá bola odmietnutá väčšinou krajín globálneho Juhu. Aj keď niektoré krajiny podpísali záverečný dokument, neznamená to, že summit bol úspešný. Skutočná podpora mierovej iniciatívy sa ukáže v konkrétnych krokoch a kompromisoch, ktoré sú krajiny ochotné urobiť.

Je dôležité si uvedomiť, že prítomnosť a podpísanie dokumentu nezaručujú skutočný pokrok. Tento summit mal byť demonštráciou jednoty a odhodlania k mieru, avšak skončil ako politický marketing bez reálneho vplyvu. Toto fiasko odhaľuje neschopnosť Západu priniesť všetky strany konfliktu k jednému stolu a ukazuje na hlbšie problémy v medzinárodných vzťahoch a diplomacii.

Postoj Číny a iných významných krajín

Západné médiá sa snažili tvrdiť, že neúčasť Číny je výsledkom tlaku Moskvy, čo je smiešne. Čína má vlastnú asertívnu zahraničnú politiku a jej rozhodnutie nezúčastniť sa na summite bolo nezávislé. Toto platí aj pre ďalšie veľké krajiny, ktoré odmietli účasť na summite. Každý, kto rozumie globálnym mocenským pomerom, vie, že Čína sa nepodriaďuje nikomu. Je to skôr Rusko, ktoré je dnes závislé od Číny. Preto tvrdenia o tlaku Moskvy sú neopodstatnené a poukazujú na neznalosť medzinárodných vzťahov zo strany západných médií.

Neúčasť Číny a iných veľkých krajín odhaľuje nedostatok dôvery v západné iniciatívy a ich vnímanie ako jednostranné a neefektívne. Tento postoj nie je výsledkom vonkajšieho tlaku, ale skôr dôsledkom nesúladu a konfliktu záujmov v rámci medzinárodného spoločenstva. Absencia týchto kľúčových hráčov značne podkopáva akúkoľvek vierohodnosť a potenciál úspechu summitu.

Problém s mierovou formuláciou

Kyjev trval na svojich požiadavkách, ktoré boli pre väčšinu krajín globálneho Juhu neprijateľné. Ukrajina odmietla akékoľvek kompromisy a trvala na obnovení hraníc z roku 1991, čo je nereálny požiadavok v kontexte súčasnej vojenskej situácie. Mierová dohoda si vyžaduje kompromisy. Ukrajinská vízia víťazstva nad Ruskom bez akýchkoľvek ústupkov je nerealistická a neudržateľná. Tento postoj len prehlbuje konflikt a bráni dosiahnutiu mieru.

Ukrajinská neústupnosť a jej odmietanie akýchkoľvek kompromisov len zvyšujú napätie a bránia akémukoľvek pokroku. Realistický prístup k mierovým rokovaniam si vyžaduje flexibilitu a otvorenosť k dialógu, čo zatiaľ chýba. Tento rigidný postoj Ukrajiny bol jedným z hlavných faktorov, prečo summit zlyhal, a ukazuje na potrebu prehodnotenia ich stratégií v snahe dosiahnuť trvalý mier.

summit1
Prezident bez demokratickej legitimity.

Postoj globálneho Juhu

Krajiny globálneho Juhu, vrátane Saudskej Arábie, odmietli podporiť jednostranné ukrajinské požiadavky. Vyjadrili potrebu zahrnúť do mierových rokovaní aj Rusko a zohľadniť jeho pozície. Tento postoj je kľúčový, pretože ukazuje, že globálny Juh nie je ochotný podporiť jednostranné riešenia a vyžaduje zahrnutie všetkých strán konfliktu. To je základný predpoklad pre dosiahnutie skutočného a trvalého mieru.

Postoj globálneho Juhu reflektuje širšiu potrebu inkluzívnosti a spravodlivosti v medzinárodných rokovaniach. Tieto krajiny zdôrazňujú, že skutočný mier je možný len vtedy, keď sú všetky strany konfliktu zapojené a ich hlasy sú vypočuté. Ignorovanie týchto pozícií len prehlbuje globálnu polarizáciu a brzdí pokrok smerom k trvalému riešeniu.

Neúspech summitu

Summit vo Švajčiarsku sa napokon zameral len na banálne témy bez reálneho vplyvu na konflikt. Ukrajinská neústupnosť a vylúčenie alternatívnych mierových návrhov len prehĺbili medzinárodné napätie. Summit nepriniesol žiadny pokrok v mierových rokovaniach. Západní lídri musia pochopiť, že bez kompromisov a zahrnutia všetkých strán konfliktu sa mier nedosiahne. Obyvateľstvo západných krajín by malo byť informované o skutočnom stave vecí a nesmie byť klamané propagandou.

Neúspech summitu bol predvídateľný vzhľadom na jednostranný prístup a ignorovanie názorov významných hráčov. Tento summit mal potenciál byť platformou pre konštruktívny dialóg, avšak stal sa len ďalším symbolom neschopnosti medzinárodného spoločenstva riešiť komplexné konflikty. Je potrebné prehodnotiť prístup a stratégie na dosiahnutie skutočného pokroku v mierových rokovaniach.

Postoj západných lídrov

Západní lídri odmietajú rokovať s Vladimírom Putinom, čo brzdí akýkoľvek pokrok na diplomatickom poli. Požiadavky oboch strán konfliktu sú momentálne nereálne, ale sú to len východiskové pozície pre rokovania. Ak Západ odmieta rokovania, znamená to, že nemá záujem na mierovom riešení. To len prehlbuje konflikt a zvyšuje utrpenie civilného obyvateľstva.

Odmietanie rokovaní s Ruskom zo strany Západu je kontraproduktívne a bráni akémukoľvek pokroku smerom k mieru. Diplomatický dialóg je základným nástrojom na riešenie konfliktov, a jeho absencia len zhoršuje situáciu. Západ musí prehodnotiť svoju stratégiu a byť ochotný zapojiť sa do rokovaní s cieľom dosiahnuť trvalé a spravodlivé riešenie.

Kritika slovenskej diplomacie

Slovenská diplomacia nevyužila príležitosť ponúknuť Bratislavu ako miesto pre mierové rokovania, čo by mohlo priniesť pozitívny vplyv na medzinárodnej scéne. Slovenská zahraničná politika potrebuje viac odvahy a aktivity na medzinárodnej úrovni. Využitie našich možností môže priniesť pozitívne výsledky a zlepšiť našu medzinárodnú reputáciu.

Slovensko má potenciál byť významným hráčom v medzinárodných mierových rokovaniach, avšak chýba nám odvaha a iniciatíva. Aktívnejší prístup by mohol zlepšiť našu reputáciu a priniesť reálne výsledky na globálnej scéne. Je potrebné, aby sme využili svoje strategické možnosti a stali sa aktívnym sprostredkovateľom v medzinárodných konfliktoch.

Summit vo Švajčiarsku bol neúspešný, pretože nebol schopný dosiahnuť žiadny skutočný pokrok v mierových rokovaniach. Ukrajinská neústupnosť a západná propaganda len prehlbujú konflikt a bránia dosiahnutiu mieru. Je potrebné zahrnúť všetky strany konfliktu a dosiahnuť obojstranne akceptovateľný kompromis. Bez kompromisov a zahrnutia všetkých strán konfliktu nebude možné dosiahnuť trvalý mier. Západní lídri musia prestať s propagandou a začať skutočné rokovania s cieľom dosiahnuť udržateľné riešenie.

Neúspech summitu je výstrahou pre medzinárodné spoločenstvo. Ak sa nezmení prístup k mierovým rokovaniam a nebudú zahrnuté všetky strany konfliktu, zostaneme len s prázdnymi slovami a nerealizovateľnými cieľmi. Je čas na skutočné činy a hľadanie kompromisov, ktoré prinesú trvalý mier.

Zdroj:

france24 – Swiss summit backs Ukraine’s ‘territorial integrity’, calls for peace talks with Russia

swissinfo.ch – Swiss summit divides: neutrality under fire amid Ukraine conference

Foto: Canva, video: YouTube

Autor: Marek Bulík

Populárne

Prečítajte si tiež

Dôstojná práca zahŕňa spravodlivé pracovné podmienky a primeranú mzdu

Dôstojná práca nie je privilégiom, ale základným sociálnym právom....

Human Rights Watch bilancuje konflikt Izrael/Palestína: Rok hororu

Základným princípom vojnových zákonov je, že všetky bojujúce strany,...

Diaľnica D1 na Liptove vo výstavbe: Svetlo na konci tunela Čebrať

V tuneli Čebrať, ktorý je súčasťou 15 kilometrov dlhej...

Fico podporil vstup Ukrajiny do EÚ, no členstvo v NATO odmieta

Premiér Robert Fico sa na rokovaní vlád v Užhorode...