Svetoznámy francúzsky hudobník Jean Michel Jarre nahral v roku 2016 skladbu s názvom Exit, ktorá zaznela aj na bratislavskom koncerte 12. mája 2024. Jej spoluautorom je Edward Snowden, bývalý pracovník americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA), ktorý v roku 2013 odhalil verejnosti informácie o rozsiahlych sledovacích programoch uskutočňovaných vládou USA. Tieto odhalenia vyvolali medzinárodnú diskusiu o súkromí, bezpečnosti a ľudských právach.
Skladba Exit
Jean-Michel Jarre je známy svojou elektronickou hudbou, ktorá často nesie silné spoločenské posolstvá. Jedným z jeho zaujímavých projektov je skladba “EXIT” z albumu “Electronica 2: The Heart of Noise” vydaného v roku 2016. Táto skladba obsahuje hlas Edwarda Snowdena, ktorý sa v nej vyjadruje k otázkam súkromia a sledovania.
Edward Snowden: Kto je a prečo je dôležitý
Edward Snowden je bývalý technický asistent CIA a zamestnanec obranného dodávateľa Booz Allen Hamilton. Pracoval pre Národnú bezpečnostnú agentúru (NSA) ako zamestnanec rôznych externých dodávateľov, vrátane Booz Allen a Dell. V roku 2013 sa stal medzinárodne známym, keď odhalil rozsiahle sledovacie programy uskutočňované vládou USA.
Čo Odhalil Edward Snowden?
Edward Snowden v roku 2013 odhalil množstvo prísne tajných informácií o masových sledovacích programoch uskutočňovaných Národnou bezpečnostnou agentúrou (NSA) Spojených štátov. Jeho odhalenia vyvolali obrovskú diskusiu o súkromí, bezpečnosti a slobode na internete. Tu sú niektoré z kľúčových bodov, ktoré Snowden odhalil:
- PRISM. Tento program umožňoval NSA priamy prístup k serverom veľkých technologických spoločností, ako sú Google, Apple a Facebook. Umožňoval NSA zhromažďovať e-maily, vyhľadávacie histórie, stiahnuté súbory a ďalšie dáta bez vedomia týchto spoločností.
- Sledovanie Metadát. NSA zhromažďovala a analyzovala „metadata“ miliónov telefónnych hovorov a textových správ, čo umožňovalo sledovať komunikácie ľudí po celom svete. Programy, ako Boundless Informant, preukázali, že NSA sledovala aj komunikácie amerických občanov.
- ANT Katalóg. Obsahoval zoznam špeciálnych sledovacích nástrojov používaných NSA. Tieto nástroje umožňovali agentom sledovať a hackovať zariadenia prakticky kdekoľvek na svete, vrátane možnosti zachytávať balíky a inštalovať špehovacie zariadenia pred ich doručením.
- Spolupráca s GCHQ. NSA úzko spolupracovala s britskou spravodajskou službou GCHQ, ktorá prevádzkovala program Tempora. Tento program umožňoval GCHQ zachytávať dáta z optických káblov po celom svete a tieto informácie následne zdieľala s NSA.
Odhalenie Snowdenovej Identity
Po niekoľkých dňoch rozhovorov s The Guardian sa Snowden rozhodol odhaliť svoju identitu verejnosti. Od začiatku svojho rozhodnutia zverejniť množstvo prísne tajných dokumentov bol odhodlaný nevyužívať anonymitu. “Nemám v úmysle skrývať, kto som, pretože viem, že som nič zlé neurobil,” povedal.
Význam odhalení
Snowden vstúpil do histórie ako jeden z najdôležitejších whistleblowerov v USA, vedľa Daniela Ellsberga a Bradleyho Manninga. Je zodpovedný za odovzdanie materiálov jednej z najtajnejších organizácií na svete – NSA. V sprievodnej poznámke k prvému súboru dokumentov napísal: “Chápem, že budem trpieť za svoje činy, ale budem spokojný, ak sa aspoň na chvíľu odhalí tajné právo, nerovnaké zachádzanie a trest, ako aj nadštandardné právomoci, ktoré ovládajú svet, ktorý milujem.”
Motivácia
Snowden nechce, aby sa príbeh točil okolo neho, ale aby sa sústredil na to, čo vláda USA robí. “Nechcem verejnú pozornosť, pretože nechcem, aby sa príbeh týkal mňa. Chcem, aby sa týkal toho, čo robí vláda USA,” povedal. Napriek tomu, že sa nebojí následkov zverejnenia, obáva sa, že by to mohlo odvrátiť pozornosť od otázok, ktoré jeho odhalenia nastolili.
Pred tým, než urobil svoje rozhodnutie, Snowden mal pohodlný život so slušným platom, priateľkou a stabilnou kariérou. Bol však ochotný obetovať všetko, pretože nemohol v dobrej viere dovoliť, aby vláda USA zničila súkromie, internetovú slobodu a základné slobody ľudí po celom svete prostredníctvom obrovského sledovacieho stroja, ktorý tajne buduje.
Azyl
Tri týždne pred odhalením svojich dokumentov, Snowden dokončil prípravy a odcestoval do Hongkongu. Vybral si toto mesto kvôli jeho záväzku k slobode prejavu a politickému disent. Od svojho príchodu žil v hotelovej izbe, z ktorej takmer nevychádzal, a prijal rôzne opatrenia na ochranu pred sledovaním.
Snowden je si plne vedomý rizík, ktorým čelí. Vie, že NSA a iné vládne agentúry po ňom pátrajú. Sledoval, ako sa v televízii a na internete objavujú hrozby a sľuby stíhania z Washingtonu. Napriek tomu, že všetky jeho možnosti sú zlé, verí, že jeho odhalenia stoja za to. Dúfa, že publicita mu poskytne ochranu, pričom ako najlepšiu možnosť vidí azyl, ideálne na Islande, ktorý je známy svojím postojom k internetovej slobode. Uvedomuje si však, že to môže byť neuskutočniteľný sen.
Snowden povedal, že jeho jedinou motiváciou je informovať verejnosť o tom, čo sa deje v ich mene a proti nim. Jeho odhalenia už spôsobili obrovský politický rozruch a otvorili diskusiu o sledovaní a ochrane súkromia, ktorú si veľmi želal. Aj keď nevie, čo ho čaká, je spokojný, že jeho činy boli správne a nemá žiadne ľutovanie.
Neskôr Snowdenovi udelilo právo na azyl Rusko s počiatočným vízom na pobyt na jeden rok, ktoré bolo následne opakovane predĺžené. V októbri 2020 mu bol udelený trvalý pobyt v Rusku. V septembri 2022 udelil Snowdenovi ruské občianstvo prezident Vladimír Putin.
Čo dosiahol? Snowdenov efekt
Odhalenia Edwarda Snowdena o globálnom dohľade vyvolali rozsiahle diskusie o masovom sledovaní, tajných vládnych operáciách a rovnováhe medzi národnou bezpečnosťou a ochranou súkromia. Tieto diskusie mali významný dopad na spoločnosť a podnietili vývoj nových produktov zameraných na ochranu súkromia, ako sú napríklad šifrovacie technológie. Tento fenomén je často označovaný ako „Snowdenov efekt.“
2. septembra 2020, sedem rokov po Snowdenových odhaleniach o masovom zhromažďovaní telefónnych záznamov Američanov, Federálny odvolací súd Spojených štátov rozhodol, že program NSA na plošné zhromažďovanie týchto záznamov bol nezákonný. Súd tiež zistil, že vedúci predstavitelia amerických spravodajských služieb, ktorí program verejne obhajovali, nehovorili pravdu.
V reakcii na občianske protesty americká vláda už v roku 2015 obmedzila právomoci NSA a stanovila, že prístup k metadátam o telefónnych hovoroch vyžaduje súhlas špeciálneho súdu. Napriek tomu, v roku 2018 Kongres schválil možnosť neobmedzeného sledovania e-mailov, chatov, videohovorov a iných foriem virtuálnej komunikácie.
Americká únia občianskych slobôd pripomenula, že v lete 2020 prezident Trump vyjadril možnosť zváženia Snowdenovho omilostenia.
Text v skladbe Exit
Technológie môžu skutočne zvýšiť súkromie
Otázkou je: Prečo sú naše osobné údaje, ktorú sú prenášané online
alebo prečo sú naše súkromné údaje, ktoré sú uložené na našich osobných zariadeniach,
iné ako podrobné záznamy o našich životoch uložené v našich denníkoch?
Ako keby si povedal, že sa nezaujímaš o právo na súkromie,
pretože nemáš čo skrývať
Lebo to je to isté, akoby si povedal, že sa nezaujímaš o slobodu prejavu,
pretože nemáš čo povedať
Je to hlboko antisociálny princíp,
pretože práva nie sú len individuálne,
sú kolektívne
A čo pre vás dnes možno nemá cenu,
môže mať hodnotu pre celú populáciu
Všetci ľudia, celý spôsob života zajtrajška
Ak sa za to nepostavíte vy, tak kto?
A ak sa za to nepostavíte vy,
kto to potom bude?
Zdroje
- Jean Michel Jarre, Edward Snowden [online] – Exit
- The Guardian [online] – Edward Snowden: The whistleblower behind the NSA surveillance revelations
- blokt [online] – The Biggest Leaks Revealed by Edward Snowden
- This day in history [online] – Edward Snowden discloses U.S. government operations
- Amnesty International [online] – 7 ways the world has changed thanks to Edward Snowden