V súčasnosti, v roku 2024, Európska únia dosiahla významný pokrok v boji proti nútenej práci. Táto problematika je aktuálnejšia než kedykoľvek predtým, keďže sa odhaduje, že celosvetovo je nútenej práce podrobených približne 27,6 milióna ľudí v rôznych priemyselných odvetviach. Významným krokom k riešeniu tejto problematiky je nedávna dohoda medzi Radou EÚ a Európskym parlamentom o zákaze výrobkov vyrobených nútenou prácou na trhu EÚ. Tento článok sa zameriava na hlavné aspekty tejto dohody a poskytuje praktické tipy, ako môžeme všetci prispieť k odstráneniu nútenej práce z našich spotrebných reťazcov.
Rozsah a uplatnenie nového nariadenia
Prvým kľúčovým aspektom dohody je jej rozsah pôsobnosti. Nariadenie sa týka všetkých výrobkov vyrobených v rámci EÚ určených na domácu spotrebu a na vývoz, ako aj dovážaného tovaru. Dôležitým aspektom je, že sa nesústreďuje na konkrétne spoločnosti alebo odvetvia, čo umožňuje univerzálny prístup k problematike nútenej práce.
Kritériá a vyšetrovanie
Druhým dôležitým prvkom sú kritériá pre posudzovanie rizík a vyšetrovanie prípadov nútenej práce. Tieto kritériá zahŕňajú rozsah a závažnosť podozrení, množstvo alebo objem výrobkov na trhu EÚ, podiel častí výrobku vyrobených nútenou prácou a blízkosť podnikov k rizikám nútenej práce v ich dodávateľských reťazcoch.
Praktická podpora a usmernenia
Tretím dôležitým aspektom sú usmernenia a podpora poskytovaná hospodárskym subjektom a vnútroštátnym orgánom. Európska komisia (EK) pripraví nástroje, ktoré pomôžu týmto aktérom splniť požiadavky nariadenia a ukončiť či napraviť rôzne formy nútenej práce.
Ako môžeme prispieť? Praktické tipy
- Informovanosť a vzdelávanie: Buďte informovaní o problematike nútenej práce a jej vplyve na globálnu ekonomiku. Vzdelávajte sa a šírte povedomie o tejto téme vo svojom okolí.
- Etická spotreba: Zamerajte sa na nákup produktov od spoločností, ktoré transparentne komunikujú svoje dodávateľské reťazce a zaväzujú sa k etickým pracovným praktikám.
- Podpora zodpovedných podnikov: Podporujte lokálne a malé podniky, ktoré sa zaviazali k etickým pracovným normám, a preferujte produkty s certifikáciami, ktoré zaručujú spravodlivé pracovné podmienky.
- Angažovanosť a aktivizmus: Zapojte sa do kampaní a iniciatív zameraných na boj proti nútenej práci. Vaša angažovanosť môže mať významný vplyv na zmenu.
Záver
Dohoda o zákaze výrobkov vyrobených nútenou prácou je dôležitým krokom k zabezpečeniu, že spotrebné tovary na trhu EÚ sú vyrobené v súlade s etickými normami. Táto iniciatíva zdôrazňuje záväzok EÚ bojovať proti vykorisťovaniu pracovnej sily a poskytuje rámec, ktorým sa môžu inšpirovať aj ďalšie regióny. Každý z nás môže prispieť k tejto zmene prostredníctvom informovaných rozhodnutí a etickej spotreby. Spoločne môžeme vytvoriť trh, kde prevládajú spravodlivosť a rešpekt k ľudským právam.