Na nedávnom plenárnom zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady SR (HSR SR), kde sa stretli zástupcovia vlády, zamestnávateľov a odborových organizácií, sa prerokovali viaceré legislatívne návrhy predložené rezortnými ministrami. Kým Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ SR) pri niektorých návrhoch nemala pripomienky, návrh stavebného zákona sa stal predmetom intenzívnej diskusie, najmä kvôli významným zmenám, ktoré navrhuje v rámci stavebných procesov a postupov schvaľovania.
Nový stavebný zákon má urýchliť a zjednodušiť stavebné konania
Hlavným cieľom pripravovaného stavebného zákona je zefektívniť procesy spojené so schvaľovaním stavebných projektov. Zákon zavádza jednostupňový proces schvaľovania, čím sa ruší doterajší dvojstupňový systém (územné konanie a stavebné konanie). Tento dvojitý proces často spomaľoval výstavbu, pretože si vyžadoval opakované vyjadrenia dotknutých strán, čím sa predlžoval celý schvaľovací proces.
Nový návrh stavebného zákona tiež presne definuje postupy správnych konaní a procesné práva a povinnosti všetkých účastníkov výstavby. Súčasťou nového zákona sú aj pravidlá týkajúce sa nepovolených stavieb – po jeho schválení nebude možné takéto stavby dodatočne legalizovať. Stavebné úrady tak získajú jasné inštrukcie na postup pri riešení nepovolených stavebných prác a ich odstraňovaní, čo by malo obmedziť čiernu výstavbu.
Stanoviská KOZ SR k stavebnému zákonu
KOZ SR sa aktívne podieľala na pripomienkovaní stavebného zákona a v medzirezortnom pripomienkovom konaní predložila až 41 zásadných pripomienok. Mnohé z týchto pripomienok boli zahrnuté po následných rokovaniach, no niektoré zásadné požiadavky KOZ SR neboli akceptované. Hlavná pripomienka, pri ktorej stále pretrváva rozpor, je presun právomocí stavebných úradov z obcí na štát. KOZ SR argumentuje, že centralizácia týchto právomocí by umožnila lepšiu kontrolu a zjednotenie postupov pri schvaľovaní stavieb, čím by sa znížila pravdepodobnosť vzniku nelegálnych stavieb.
Štátna tajomníčka ministerstva dopravy na rokovaní ubezpečila zúčastnených, že pripomienky prednesené Hospodárskej a sociálnej rade SR budú ešte predmetom ďalších rokovaní. KOZ SR nakoniec odporučila predložený návrh stavebného zákona na ďalšie legislatívne konanie, avšak s podmienkou zapracovania zásadných pripomienok.
Ďalšie prediskutované legislatívne návrhy
Okrem stavebného zákona boli na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR predložené aj ďalšie legislatívne návrhy z dielní rôznych rezortov, konkrétne:
- Návrh zákona o integrovanej posudkovej činnosti – Tento návrh pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Ide o legislatívu, ktorá sa zaoberá procesmi a podmienkami pre posudzovanie vplyvov a závažnosti v rôznych oblastiach sociálnej a pracovnej politiky. KOZ SR k tomuto návrhu nevzniesla pripomienky.
- Návrh zákona o poplatkoch za uloženie odpadov – Ministerstvo životného prostredia SR predložilo návrh zákona, ktorý aktualizuje výšku poplatkov za uloženie odpadov a spresňuje podrobnosti súvisiace s prerozdeľovaním príjmov z týchto poplatkov. Tento zákon nadväzuje na zákon č. 329/2018 Z. z. a zavádza nové mechanizmy na prerozdelenie príjmov na environmentálne účely, vrátane podpory regionálnych environmentálnych projektov.
- Novelizácia zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR predložilo návrh, ktorým chce sprísniť ochranu poľnohospodárskej pôdy a zabezpečiť lepšie využívanie pôdy v súlade so zásadami udržateľného rozvoja. Súčasťou zasadnutia bola aj Správa o poľnohospodárstve a potravinárstve za rok 2023, ktorá priniesla prehľad o stave a výzvach v poľnohospodárskom sektore.
Pri týchto návrhoch KOZ SR nevzniesla žiadne pripomienky a podporila ich ďalšie legislatívne konanie. Tieto návrhy majú potenciál zlepšiť environmentálne a poľnohospodárske politiky, zefektívniť správne konania a zabezpečiť udržateľné hospodárenie s pôdou a zdrojmi.
Plenárne zasadnutie Hospodárskej a sociálnej rady SR bolo výrazne venované reformám, ktoré majú potenciál zmeniť procesy v oblasti stavebníctva, odpadového hospodárstva a ochrany poľnohospodárskej pôdy. KOZ SR sa aktívne zapája do pripomienkovania návrhov zákonov, a to najmä v prípadoch, kde vidí potrebu zosúladenia legislatívnych zmien s princípmi sociálnej spravodlivosti, ochrany zamestnancov a podpory verejného záujmu. Stavebný zákon ostáva jednou z najdiskutovanejších tém a bude ešte predmetom ďalších rokovaní medzi rezortmi, odbornými organizáciami a zástupcami odborov.
1. Aké zmeny prináša nový stavebný zákon?
Nový stavebný zákon zjednodušuje proces schvaľovania stavieb, pretože zavádza jednostupňové konanie, čo urýchli proces oproti doterajšiemu dvojstupňovému (územné a stavebné konanie). Zákon tiež sprísňuje podmienky pre nepovolené stavby, ktoré nebude možné dodatočne legalizovať.
2. Prečo KOZ SR požaduje presun právomocí stavebných úradov z obcí na štát?
KOZ SR sa domnieva, že centralizácia právomocí stavebných úradov na štátnej úrovni by zabezpečila jednotné postupy a lepšiu kontrolu pri schvaľovaní stavieb, čím by sa znížila pravdepodobnosť vzniku nelegálnych stavieb.
3. Aké ďalšie legislatívne návrhy boli prerokované?
Na rokovaní boli prerokované aj návrhy zákonov týkajúce sa integrovanej posudkovej činnosti, poplatkov za uloženie odpadov a ochrany poľnohospodárskej pôdy. Všetky tieto návrhy smerujú k efektívnejšiemu využívaniu zdrojov, ochrane pôdy a zlepšeniu environmentálnych politík.
4. Čo zahŕňa zákon o poplatkoch za uloženie odpadov?
Zákon o poplatkoch za uloženie odpadov sa zaoberá výškou poplatkov za uloženie odpadov a ich prerozdeľovaním na environmentálne účely. Zavádza podrobnosti o financovaní projektov na ochranu životného prostredia a regionálnych environmentálnych projektov.
5. Ako KOZ SR hodnotí priebeh rokovania?
KOZ SR hodnotí rokovanie pozitívne a vyjadruje podporu ďalšiemu legislatívnemu procesu v prípade väčšiny návrhov. Zároveň však trvá na zapracovaní zásadných pripomienok pri stavebnom zákone, ktoré považuje za kľúčové pre ochranu verejného záujmu a zjednodušenie procesov v prospech občanov.
Zdroje:
kozsr.sk – Z rokovania Hospodárskej a sociálnej rady SR (4.11.2024)