V rozhovore pre denník Aktuality.sk premiérov poradca Eduard Chmelár otvorene diskutoval o viacerých témach, vrátane vyhrotenej politickej atmosféry na Slovensku, vzťahu s Robertom Ficom a kritike Progresívneho Slovenska.
„Viete, keď vytvárate v ľuďoch pocit, že Slovensko je Mordor, že je tu tyran, temnota a diktatúra, tak jasné, že niekomu z toho raz môže prdnúť v gebuli a môže mať pocit, že musí zbaviť krajinu tyrana,“ kritizuje Chmelár Progresívne Slovensko v rozhovore pre Aktuality.sk. Podľa neho je hádzať vinu len na Ľuboša Blahu za vyhrotenú atmosféru v spoločnosti nesprávne a odvádza to pozornosť od skutočných problémov.
O vzťahu s Robertom Ficom
Hoci vládna koalícia považuje Aktuality.sk za „nepriateľské“ médium, poradca predsedu vlády Eduard Chmelár neodmietol ponuku na rozhovor. Chmelár, ktorý premiérovi radí v politických záležitostiach, pôsobil minulý rok aj ako poradca vtedajšieho podpredsedu parlamentu Juraja Blanára. V minulosti neúspešne kandidoval v prezidentských voľbách a neskôr založil vlastnú stranu Socialisti.sk.
„S Robertom Ficom sa poznáme dlhšie ako on s Kaliňákom. Veľmi dlho, ešte z čias SDĽ. Tykáme si už štvrťstoročie. Náš vzťah bol však veľmi zložitý, pretože ja som bol jeho veľmi ostrý kritik zľava,“ opisuje Chmelár svoj dlhoročný vzťah s premiérom. „Medzi jeho politické cnosti však určite patrí to, že neberie politiku osobne, inak by som nebol jeho poradcom. On, teda aspoň podľa vyjadrenia europoslanca Roba Hajšela, sa ma snažil získať už po prezidentských voľbách, v ktorých som kandidoval, ale vtedy som zakladal hnutie Socialisti a nepohodli sme sa.“
Chmelár ďalej spomína na zložitú politickú atmosféru počas predchádzajúcej vlády. „Za minulej vlády som si čosi zažil, a keď tu dnes niekto hovorí o ohrození slobody, tak sa len usmievam. Mnohí by zabudli na to, čo sa vtedy dialo. Keď ľudí vyhadzovali z práce a zatvárali sa rôzne weby – a je jedno, aké boli, ani ja som s nimi nesúhlasil a ani ja som tam neprispieval, ale myslím si, že to bolo protiústavné,“ tvrdí Chmelár.
Kritika Progresívneho Slovenska
Chmelár v rozhovore tiež kritizoval Progresívne Slovensko za vyhrotenú atmosféru v spoločnosti. „Po prvé, podľa prieskumu agentúry Sanep si 60 percent ľudí myslí, že k atentátu najviac prispel spôsob vyjadrovania opozičných predstaviteľov. Už len z hľadiska politickej taktiky by som rozhodne nad tým nemávol rukou, že my nie sme zodpovední,“ uvádza Chmelár.
Podľa neho najväčší problém nie je v tom, že si politici navzájom nadávajú, ale v tom, že hecujú davy. „Samozrejme, na oboch stranách, toto sa pokojne mohlo stať aj naopak. Ale stalo sa to takto. Ľudia to pripisujú opozícii, pretože sa hecovali davy, preháňalo sa, že nevyjde slnko, príde diktatúra, posledné slobodné leto, totalita a podobne,“ vysvetľuje Chmelár.
Spomína tiež Richarda Stankeho, ktorý v spote pre PS povedal, že keď vyhrá Smer, vyvedie nás z EÚ. „Viete, keď vytvárate v ľuďoch pocit, že Slovensko je Mordor, že je tu tyran, temnota a diktatúra, tak jasné, že niekomu z toho raz môže prdnúť v gebuli a môže mať pocit, že musí zbaviť krajinu tyrana,“ tvrdí Chmelár.
Igor Matovič a jeho vplyv na politickú kultúru
Chmelár sa vyjadril aj k Igorovi Matovičovi, ktorý podľa neho výrazne ovplyvnil politickú kultúru na Slovensku. „Matovič je absolútne deštrukčná sila, ja dokonca odmietam ich hnutie nazývať tým novým názvom,“ tvrdí Chmelár. Podľa neho slovník v politike zvulgárnel a stvrdol príchodom Matoviča do politiky.
„Slovník zvulgárnel a stvrdol príchodom Matoviča do politiky. Pozrite si záznamy diskusií parlamentu z prvej dekády storočia. Dokonca aj za Mečiara tu bola v porovnaní s dneškom kultivovaná debata. Parlament dnes je žumpa, ktorá nie je zrkadlom krajiny. Som presvedčený, že spoločnosť je lepšia ako zloženie parlamentu,“ hovorí Chmelár.
Budúcnosť Roberta Fica a Petra Pellegriniho
Od atentátu na premiéra Roberta Fica prešli viac ako dva týždne a jeho stav sa postupne zlepšuje. Chmelár v rozhovore uviedol, že premiérov návrat do politiky sa bude počítať skôr na mesiace než na týždne. „Keď tak doteraz neurobil, evidentne nemohol. Tieto veci by mali komunikovať lekári, ale podľa toho, čo som počul, tak môj odhad je, že jeho návrat sa bude počítať skôr na mesiace než na týždne,“ uvádza Chmelár.
Na otázku, či sa Robert Fico do politiky vráti, odpovedal optimisticky, ale upozornil na vážnosť zranení, ktoré Fico utrpel. „Treba si uvedomiť, že mal devastačné zranenia. Stačil centimeter, a keby mu zasiahli pečeň, na mieste by vykrvácal. A to, že mu roztrhlo viaceré orgány, je oveľa nebezpečnejšie než roztrieštenie bedrového kĺbu. Dajú vám umelý kĺb a s tým viete fungovať, ale toto sú život ohrozujúce veci,“ vysvetľuje Chmelár.
Na margo budúceho prezidenta Petra Pellegriniho Chmelár uviedol, že má potenciál byť úspešným prezidentom, ak bude od začiatku robiť to, čo hovorí. „Kľúč k úspechu je v tom, ak k veci bude prezident pristupovať tak, ako to robí prezidentka na konci svojho obdobia. Peter Pellegrini na toto podľa mňa má,“ uzatvára Chmelár. „On veľmi dobre vie, kde má svojich voličov. Pellegrini sa má príliš rád na to, aby riskoval. On tam chce byť desať rokov.“
Vyhrážky a nenávistné prejavy
V rozhovore sa Chmelár vyjadruje aj k vyhrážkam, ktorým čelili politici v minulom volebnom období. „Po hlasovaní o obrannej dohode s USA sa to skončilo zoznamami vlastizradcov, niektorí sa ocitli na bilbordoch, mnohí poslanci čelili vyhrážkam smrti a to, čo sa stalo Robertovi Ficovi, sa pokojne mohlo stať niekomu inému,“ tvrdí Chmelár. „Ak budeme toto robiť, len poukazovať na iných, môžeme to zabaliť, takto k zmene nedôjde.“
Zodpovednosť médií
Chmelár kritizuje aj médiá za ich úlohu vo vytváraní nenávistnej atmosféry. „Viacerí z nás aj ja sme hovorili, že toto sa dá zvládnuť len sebareflexiou. Nie je to klišé, ale vidíme, že nikto to nerobí. Každý ukazuje prstom na tých druhých, a prepáčte, vrátane novinárov. Keď šéfredaktori vyzvú politikov, aby nešírili nenávisť a neurobia si poriadok vo vlastných radoch, tak je to nefunkčné,“ tvrdí Chmelár.
V závere rozhovoru sa Chmelár dotkol aj témy verejnoprávnej televízie a jej úlohy vo verejnej diskusii. „Mala by pozvať vedcov, ktorí tomu rozumejú a ktorí by mu vysvetlili, kde je sever. A hlavne by to vysvetlili verejnosti, pretože to je veľmi dôležité. Uvedomte si, že ľudia nie sú povinní sa v tom vyznať, ale sami potrebujú nejaké argumenty,“ uvádza Chmelár na margo diskutovaných tém ako chemtrails a konšpiračné teórie.
Eduard Chmelár v rozhovore pre Aktuality.sk poskytol hlboký pohľad na súčasnú politickú situáciu, vzťahy medzi politikmi a rolu médií v spoločnosti. Jeho slová poukazujú na potrebu sebareflexie a zodpovednosti vo verejnej diskusii, aby sa predišlo ďalšiemu vyhroteniu situácie na Slovensku.
Ako hodnotí Eduard Chmelár vyhrotenú politickú atmosféru na Slovensku a koho za ňu viní?
Eduard Chmelár kritizuje Progresívne Slovensko za vytváranie pocitu, že Slovensko je v stave tyranie a diktatúry, čo podľa neho môže viesť k extrémnym reakciám jednotlivcov. Tvrdí, že hádzať vinu len na Ľuboša Blahu je odvádzaním pozornosti od skutočných problémov.
Aký je vzťah Eduarda Chmelára s premiérom Robertom Ficom a ako sa vyvíjal?
Chmelár opisuje svoj vzťah s Ficom ako dlhoročný a zložitý. Hoci bol Chmelár v minulosti ostrým kritikom Fica, vďaka Ficovej schopnosti nebrať politiku osobne a ich dlhodobému priateľstvu, dokázali spolupracovať. Fico Chmelárovi podal pomocnú ruku v čase, keď čelil existenčným problémom.
Aké kritické poznámky má Chmelár voči Progresívnemu Slovensku?
Chmelár kritizuje Progresívne Slovensko za vytváranie vyhrotenej atmosféry a hecovanie davov. Poukazuje na to, že preháňanie o diktatúre a poslednom slobodnom lete prispieva k pocitu, že Slovensko je v ohrození, čo môže vyvolať extrémne reakcie.
Ako podľa Chmelára ovplyvnil Igor Matovič politickú kultúru na Slovensku?
Chmelár tvrdí, že Igor Matovič priniesol do politiky deštruktívny slovník a vulgárnosť, ktorá výrazne ovplyvnila politickú kultúru. Podľa neho Matovičovo pôsobenie v politike spôsobilo, že politické diskusie sa stali nekultivovanými a deštruktívnymi.
Aké sú Chmelárove názory na budúcnosť Roberta Fica a Petra Pellegriniho v politike?
Chmelár verí, že Robert Fico sa do politiky vráti, ale jeho návrat bude trvať niekoľko mesiacov vzhľadom na vážnosť jeho zranení. O Petrovi Pellegrinim hovorí, že má potenciál byť úspešným prezidentom, ak bude od začiatku robiť to, čo hovorí, a že vie naozaj hovoriť s každým, čo je pre prezidentskú funkciu dôležité.
tvnoviny.sk – Že sa Fico bojí vyšetrovania? Stojím si za tým, ale situácia sa zmenila
TA3 – Chmelár radí mužovi, ktorého kedysi kritizoval. Fico má veľký potenciál stať sa mierotvorcom
koktejl.sk – Eduard Chmelár a Pavol Demeš našli spoločnú reč: Ostrá kritika slovenskej spoločnosti!
Foto: Canva, video: YouTube
Autor: Marek Bulík