BRATISLAVA, 6. august 2024 – V hlavnom meste Slovenska sa konala veľká propalestínska demonštrácia, ktorá prilákala približne 1000 ľudí. Našou zbraňou je solidarita, alebo Vaše ticho zabíja sa nieslo starou Bratislavou ako predzvesť niečoho hrozivého. V skutočnosti sa len Slovensko dostávalo na mapu civilizovaných krajín, ktoré Izrael, USA, Nemocko či Francúzko pozvoľna opúšťajú. Zhromaždenie sa začalo na Hviezdoslavovom námestí, odkiaľ dav prešiel širším centrom Bratislavy a následne sa vrátil na miesto začiatku. Na programe vystúpili Palestínčania, ako aj odborníci na ľudské práva zo Slovenska. Ich výpovede boli zarážajúce a šokujúce.
Podľa viacerých zdrojov má aktuálna situácia v Palestíne všetky znaky apartheidu, čo v kombinácii s prebiehajúcou genocídou vytvára doslova peklo na zemi pre obyvateľov Gazy.
Diskusia o možnosti embarga voči Izraelu
Vo svetle narastajúcich obvinení z apartheidu a genocídy voči Palestínčanom sa medzinárodná diskusia čoraz viac zameriava na možné embargá a sankcie voči Izraelu. Organizácie pre ľudské práva a niektoré štáty vyzývajú na zavedenie embarga na zbrane, čo by malo za cieľ obmedziť schopnosť Izraela pokračovať v vojenských operáciách proti Palestínčanom.
Medzinárodná kampaň za spravodlivosť
Medzinárodné organizácie ako Amnesty International a Human Rights Watch aktívne vyzývajú na zavedenie embarga. Tieto organizácie poukazujú na opakované porušovanie medzinárodného práva a ľudských práv zo strany Izraela, ktoré si podľa nich vyžaduje tvrdú reakciu medzinárodného spoločenstva. Amnesty International v jednom zo svojich vyhlásení uviedla, že “Izrael musí niesť zodpovednosť za systematické porušovanie ľudských práv”, a Human Rights Watch pridala, že “len medzinárodné sankcie môžu prinútiť Izrael k zmene svojej politiky”.
Na pôde Organizácie Spojených národov sa vedú diskusie o možnosti zavedenia medzinárodných sankcií voči Izraelu. Niektoré členské štáty, najmä z regiónu Blízkeho východu a Severnej Afriky, silne podporujú túto iniciatívu. Napríklad, Irán a Turecko sú hlasnými zástancami tvrdších opatrení voči Izraelu. Avšak USA a niektoré európske krajiny, ako napríklad Nemecko a Francúzsko, sa stavajú proti, čím brzdia prijatie jednotného stanoviska. Spojené štáty opakovane tvrdia, že “jednostranné sankcie nie sú riešením” a že “dialog je kľúčom k mieru”.
Obvinenia voči Izraelu zo strany Medzinárodného trestného súdu (ICC)
Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu zahájil vyšetrovanie obvinení voči Izraelu z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Toto vyšetrovanie je výsledkom dlhodobých sťažností a dôkazov predložených palestínskymi predstaviteľmi a medzinárodnými organizáciami.
Vyšetrovanie ICC sa zameriava na udalosti, ktoré sa odohrali počas izraelských vojenských operácií v Gaze a na Západnom brehu. Medzi hlavné body obvinení patria:
- Neprimerané používanie sily voči civilistom: Izrael je obvinený z použitia neprimeranej sily voči palestínskym civilistom, vrátane používania strelných zbraní proti neozbrojeným demonštrantom.
- Demolácia palestínskych domov a infraštruktúry: Izraelské sily sú obvinené z demolácie tisícov palestínskych domov, čo vedie k vysídľovaniu tisícov rodín.
- Nelegálne osídľovanie palestínskych území: Izrael pokračuje v budovaní osád na palestínskych územiach, čo je v rozpore s medzinárodným právom.
Reakcia Izraela a medzinárodného spoločenstva
Izrael obvinenia dôrazne odmieta a tvrdí, že ide o politicky motivované vyšetrovanie. Izraelská vláda opakovane zdôrazňuje, že jej vojenské akcie sú zamerané na ochranu národnej bezpečnosti a boj proti terorizmu. Premiér Izraela označil vyšetrovanie ICC za “bezprecedentný útok na suverenitu Izraela” a uviedol, že “Izrael bude naďalej chrániť svojich občanov pred terorizmom”.
Medzinárodné reakcie na vyšetrovanie ICC sú zmiešané. Niektoré krajiny a organizácie ho vítajú ako krok k spravodlivosti, zatiaľ čo iné, najmä spojenci Izraela, ho kritizujú ako neopodstatnené a škodlivé pre mierový proces na Blízkom východe. Palestínske orgány vítajú vyšetrovanie ako “historický krok k spravodlivosti pre palestínsky ľud”, zatiaľ čo USA a Izrael ho považujú za “politicky zaujaté” a “nepodložené”.
Mestá kde sa konali významné propalestínske demonštrácie, patria:
- Londýn, Spojené kráľovstvo (150 000 ľudí)
- Hlavné heslá: “Sloboda pre Palestínu”, “Zastavte izraelský apartheid”
- New York, USA (20 000 ľudí)
- Hlavné heslá: “Zastavte blokádu Gazy”, “Spravodlivosť pre Palestínu”
- Paríž, Francúzsko (50 000 ľudí)
- Hlavné heslá: “Sloboda pre Palestínu”, “Zastavte genocídu”
- Berlín, Nemecko (20 000 ľudí)
- Hlavné heslá: “Izrael, prestaň zabíjať deti”, “Ľudské práva pre všetkých”
- Sydney, Austrália (10 000 ľudí)
- Hlavné heslá: “Palestína bude slobodná”, “Ukončite vojenskú spoluprácu s Izraelom”
- Toronto, Kanada (8 000 ľudí)
- Hlavné heslá: “Ukončite apartheid”, “Solidarita s Palestínou”
- Chicago, USA (12 000 ľudí)
- Hlavné heslá: “Palestína pre Palestínčanov”, “Stop izraelskej agresii”
- Los Angeles, USA (15 000 ľudí)
- Hlavné heslá: “Spravodlivosť pre Gazu”, “Prestaňte podporovať apartheid”
- San Francisco, USA (9 000 ľudí)
- Hlavné heslá: “Sloboda a spravodlivosť pre Palestínu”, “Zastavte genocídu”
- Istanbul, Turecko (30 000 ľudí)
- Hlavné heslá: “Jednotní za Palestínu”, “Zastavte izraelský teror”
- Kapské Mesto, Juhoafrická republika (5 000 ľudí)
- Hlavné heslá: “Sloboda pre Gazu”, “Bojujme za ľudské práva”
- Kodaň, Dánsko (4 000 ľudí)
- Hlavné heslá: “Palestína bude slobodná”, “Zastavte izraelskú okupáciu”
- Oslo, Nórsko (3 000 ľudí)
- Hlavné heslá: “Zastavte násilie”, “Solidarita s Palestínou”
- Amsterdam, Holandsko (6 000 ľudí)
- Hlavné heslá: “Sloboda pre Palestínu”, “Zastavte apartheid”
- Madrid, Španielsko (7 000 ľudí)
- Hlavné heslá: “Spravodlivosť teraz”, “Prestaňte vraždiť civilistov”
- Barcelona, Španielsko (6 500 ľudí)
- Hlavné heslá: “Palestína bude slobodná”, “Zastavte izraelskú agresiu”
- Buenos Aires, Argentína (5 500 ľudí)
- Hlavné heslá: “Sloboda pre Palestínu”, “Zastavte genocídu v Gaze”
- Santiago, Čile (4 500 ľudí)
- Hlavné heslá: “Sloboda a spravodlivosť pre Palestínu”, “Solidarita s Gazou”
- Jakarta, Indonézia (50 000 ľudí)
- Hlavné heslá: “Palestína pre Palestínčanov”, “Zastavte izraelský apartheid”
- Kuala Lumpur, Malajzia (20 000 ľudí)
- Hlavné heslá: “Solidarita s Palestínou”, “Zastavte genocídu”
- Bejrút, Libanon (25 000 ľudí)
- Hlavné heslá: “Sloboda pre Palestínu”, “Stop izraelskému teroru”
- Dublin, Írsko (3 000 ľudí)
- Hlavné heslá: “Solidarita s Palestínou”, “Zastavte genocídu v Gaze”
- Rím, Taliansko (10 000 ľudí)
- Hlavné heslá: “Sloboda pre Palestínu”, “Zastavte apartheid”
- Atény, Grécko (7 500 ľudí)
- Hlavné heslá: “Solidarita s Palestínou”, “Zastavte genocídu”
- Brusel, Belgicko (8 000 ľudí)
- Hlavné heslá: “Sloboda pre Palestínu”, “Ukončite okupáciu”
Prečo sa konajú propalestínske demonštrácie?
Propalestínske demonštrácie sa konajú na podporu palestínskeho ľudu a proti izraelským akciám, ktoré sú často označované za apartheid a genocídu. Cieľom je upozorniť na porušovanie ľudských práv a vyzvať medzinárodné spoločenstvo na zásah.
Aké sú hlavné požiadavky demonštrantov?
Hlavné požiadavky demonštrantov zahŕňajú ukončenie izraelskej okupácie palestínskych území, zrušenie blokády Gazy, dodržiavanie ľudských práv a návrat k mierovým rokovaniam.
Ako reagujú vlády na tieto demonštrácie?
Reakcie vlád na propalestínske demonštrácie sa líšia. Niektoré vlády vyjadrujú podporu práva na protest a ľudské práva Palestínčanov, zatiaľ čo iné môžu prijímať represívne opatrenia proti demonštrantom.
Aký je postoj medzinárodných organizácií k situácii v Palestíne?
Medzinárodné organizácie ako OSN a Amnesty International opakovane odsúdili izraelské akcie v Palestíne ako porušovanie ľudských práv a medzinárodného práva. Žiadajú okamžité ukončenie násilia a dodržiavanie práv Palestínčanov.
Aké sú hlavné dôsledky apartheidu a genocídy pre palestínsky ľud?
Dôsledky apartheidu a genocídy pre palestínsky ľud sú katastrofálne. Zahŕňajú stratu životov, zničenie infraštruktúry, ekonomické straty, obmedzenie pohybu, nedostatok základných potrieb a psychologickú traumu.
Zdroje:
britannica.com – Čo je apartheid?
Univerzita Karlova v Prahe – Pojem genocídy v medzinárodnom práve
foto a video: Marek Bulík
video: YouTube
autor: Marek Bulík